Photoshop ile Fotoğraflara Nasıl Derinlik Verilir

Photoshop ile Fotoğraflara Nasıl Derinlik Verilir

Fotoğraflarınızda belli bir objeye odaklanılmasını istiyor ve fotoğrafınıza derinlik katmak istiyorsanız Adobe Photoshop yazılımını kullanarak bu efekti kolayca uygulayacağız. Photoshop ile pek çok teknik mevcut biz bu makalede Iris Blur tekniğini kullanacağız. Bu özellik alan bulanıklaştırma olarak Türkçeye çevrilmektedir. Fotoğrafınızda, kullanılan kamera veya mercekten bağımsız olarak sığ bir alan derinliği efektine benzetmek için İris bulanıklaştırmayı kullanabilirsiniz. Ayrıca geleneksel kamera teknikleriyle elde edilmesi hemen hemen imkansız olan bir efekt olarak birden fazla odak noktası da yapabilirsiniz. Şimdi bir örnekle anlatalım, resimlerle desteklediğimiz anlatımı kolayca uygulayabilirsiniz.


Iris Blur Nasıl Uygulanır

İlk olarak fotoğrafı Photoshop’a aktarın. Daha sonra üst menüden Filter > Blur Gallery > Iris Blur… alanına gidiyoruz. Tıkladığınız zaman üst bölümde Iris Blur’un kendi menüsü açılacaktır. Buradan mutlaka High Quality seçeneğini aktif edin.

Daha sonra odaklanılmasını istediğiniz alanı seçiyorsunuz. Alanı seçtikten sonra sağ taraftaki menüden Irıs Blur oranını %5 yapıyorsunuz.

Efekt Uygulanmış Hali Öncesi / Sonrası