Photoshop ile Nasıl Simge Yapılır

Photoshop ile Nasıl Simge Yapılır

Masaüstünüzde ya da web sitenizde kullanmak için simge hazırlamak isteyenlerin yolu Photoshop’tan geçiyor. Bunun için ilk önce Photoshop programına iCO desteği kazandıracağız. Photoshop, ne yazık ki sisteminize kurulduğu haliyle ICO biçimindeki simge dosyalarını kaydetme yeteneği ile gelmiyor. Bu yüzden burada birkaç küçük işlem yaparak efsane yazılımın ufak bir eksiğini kapatmış olacağız. İhtiyacımız olan eklenti, ICOFormat.8bi dosyası.

Sevgili arama motorumuz Google’da “Windows ico format Photoshop” ifadesini aratarak işe başlıyoruz. Bu eklentiyi sunan web sitesi yıllardır çok popüler olduğundan hemen ilk sonuç olarak karşınıza çıkacaktır. Biz yine de problem yaşayanlar için adresi buraya ekleyelim:

http://www.telegraphics.com.au/sw/product/ICOFormat

Bir önceki adımda verdiğimiz adresten ICOFormat.8bi dosyasını indirdikten sonra bilgisayarınızda doğru yere kopyalamanız gerekiyor. Dosyayı Program Files klasörünün içinde bulunan Photoshop klasörünün içinde bulunan Plug-Ins\File Formats klasörüne kopyalamalısınız.

Gerekli kopyalama işlemini yaptıktan sonra yeni özelliğin aktif hale gelmesi için Photoshop’un baştan başlatılması gerekiyor. Photoshop her açılışında Plug-Ins klasörünü ve içindeki diğer klasörleri denetleyerek burada bulunan eklentileri yüklüyor ve çalışır hale getiriyor.

Bu adımda bir simge dosyası hazırlamaya başlıyoruz. File menüsünden New seçeneğiyle boş bir belge oluşturuyoruz. Aynı işi CTRL ve N tuşlarına birlikte basarak da yapabilirsiniz. Oluşturduğumuz 64 x 64 piksel boyutlarında dosyanın arka planını “transparent” şeklinde seçme şansına sahibiz.

ICO resim biçiminin transparanlığı desteklemesi önemli bir avantaj. Bu sayede arkasından masaüstünüzü gösteren şık simgeler tasarlayabilirsiniz. Tasarımı tamamladığımızda File menüsünden Save As… seçeneğine tıklıyoruz ve kaydetme biçimleri arasından ICO’yu seçerek işlemi tamamlıyoruz.