İnternet Tarayıcılarında Klavye Kısayolları

İnternet Tarayıcılarında Klavye Kısayolları

Web’de sörf yaparken sihirli tuş kombinasyonlarını kullanarak işinizi bir hayli kolaylaştırabilirsiniz. Artık bilgisayar kullanıcılarının büyük zamanı web tarayıcılar üzerinden internette dolaşmakla geçiyor. Sayısı artan online servisler ve internet içeriğine evde, işte ve okulda tarayıcıları kullanarak erişiyoruz. Bu hayati yazılımların tuş kombinasyonlarıyla sunduğu kolaylıklar bu yüzden kullanıcılar için çok değerli.

CTRL – Enter

Tarayıcınızın adres çubuğuna www. İle başlayan ve .com uzantısı ile biten bir adres yazmanız gerektiğinde, adresin yalnızca ortadaki kısmını girdikten sonra CTRL tuşu ile birlikte Enter tuşuna basarsanız, tarayıcınız adresin başındaki ve sonundaki bölümlerini otomatik olarak ekleyecektir.

ALT – D

Herhangi bir sayfada içeriği incelerken farklı bir adrese gitmek için adres çubuğuna yeniden adres yazmak istediğinizde elinizi fareye götürmek zorunda değilsiniz. Fareyle adres çubuğuna tıklamak yerine ALT tuşuyla birlikte D tuşuna basmanız, adres çubuğunun aktif hale gelmesi için yeterli olacaktır. Aynı görevi Internet Explorer’da ALT – A tuş kombinasyonu yerine getiriyor.

CTRL – Fare Tekerleği

İncelemekte olduğunuz sayfayı büyütmek ya da küçültmek istediğinizde, tarayıcınızın arayüzündeki yakınlaştırma bölümüne mecbur değilsiniz. Klavyenizdeki CTRL tuşunu basılı tutarak farenizin tekerleğini çevirdiğinizde, sayfadaki içeriğin büyütülüp küçültüldüğünü göreceksiniz. Chrome ve Safari bu durumda yalnızca metinlerin boyutunu değiştirirken, Internet Explorer, Firefox ve Opera sayfada bulunan resimleri de büyütüp küçültüyor.

CTRL – T

Sekmeli tarama, artık tüm modern tarayıcılar için standart bir özellik. Yeni bir sayfa açmak için yeni bir pencere kullanmak yerine mevcut pencerenin içinde yeni bir sekme açmak gerçekten çok kullanışlı. Sörf sırasında yeni bir sekme açmak için klavyenizdeki CTRL tuşu ile birlikte T tuşuna basmanız yeterli.

CTRL – F4

Yeni bir sekme açmanın kısa yolundan bahsettikten hemen sonra, sekmeleri kapatmak için kullanılabilecek bir kısa yoldan bahsedelim. Klavyenizdeki CTRL tuşuyla birlikte F4 tuşuna basmanız durumunda, aktif olan sekme kapatılacaktır. Tarayıcınızda yalnızca bir sekme açıkken bu işlemi yaptığınızda Internet Explorer ve Google Chrome tarayıcıyı tümden kapatırken, Firefox ve Opera ekranı boşaltıyor, Safari ise tepkisiz kalıyor.

CTRL – Sol Tuş

Tarayıcınızda açık olan sayfada bulunan bir bağlantıya CTRL tuşunu basılı tutarak farenizin sol tuşu ile tıklamanız durumunda, hedef sayfa tarayıcınız içinde yeni bir sekmede açılacaktır. Aynı işi Shift tuşuyla yapmak Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome’da bağlantının yeni bir pencerede açılmasını sağlıyor. Shift – sol tuş Safari’de herhangi bir tıklama gibi algılanırken Opera Shift’le birlikte tıklanan bağlantıyı yeni sekmede açıyor.

Geri Tuşu

Sörf sırasında ulaştığınız bir sayfada bulduğunuz içeriği beğenmeyip, önceki sayfaya geri dönmek istediğinizde, arayüzdeki geri düğmesine tıklamak yerine klavyenizdeki geri (backspace) tuşuna basabilirsiniz. Benzer şekilde ileri düğmesine tıklamak yerine Shift tuşuyla birlikte geri tuşuna basmak da geçerli bir yöntem.

F11

Tarayıcınızla incelediğiniz bir web sayfasını tam ekran görüntülemek istediğinizde klavyenizdeki F11 tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Bu durumda tarayıcının araç ve durum çubukları ortadan kaybolacak, ekranınızın tümünde incelemekte olduğunuz sayfa görüntülenecektir. Google Chrome’a yakın zamanda eklenecek olan bu özellik Safari’de de kurulan bir eklenti ile mümkün kılınabiliyor.

CTRL – K

Tarayıcınızın arayüzüne entegre edilmiş arama formunu sıkça kullanıyorsanız bu klavye kısa yolu çok işinize yarayacak. CTRL tuşu ile birlikte K tuşuna basmanız durumunda Safari ve Firefox’ta dahili arama formu aktif hale geliyor. Google Chrome ise adres çubuğunu aktif hale getirerek başına bir soru işareti koyuyor.

F5 ve CTRL – F5

İncelemekte olduğunuz sayfanın yeniden yüklenmesini (yenilenmesini) istediğinizde, elinizi fareye götürmek yerine klavyenizdeki F5 tuşuna basabilirsiniz. F5 tuşuna basarken CTRL tuşunu basılı tutmanız durumunda Internet Explorer ve Firefox önbelleğe alınmış dosyaları da en baştan yükleyecektir.

CTRL – D

Internet Explorer’da Sık Kullanılanlar adıyla, diğer tarayıcılarda da genellikle Yer İmleri (Bookmarks) adıyla anılan bölüm, web’de keşfettiğimiz ve daha sonra tekrar ihtiyaç duyabileceğimiz sayfaları saklamak için her zaman elimizin altında. İncelemekte olduğunuz sayfayı bu bölüme kaydetmek için tüm tarayıcılarda CTRL tuşuyla birlikte D tuşuna basmak yeterli oluyor. Ayrıca kaydettiğiniz sayfaları görmek ve düzenlemek için CTRL – B tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

CTRL – F

İncelemekte olduğunuz belgenin içinde bir sözcüğü bulmak istediğinizde CTRL tuşuyla birlikte F tuşuna basarak arama formunu aktif hale getirebilirsiniz. Farklı tarayıcılarda farklı kullanım özelliklerine sahip olan arama özelliklerinin en önemli ortak noktası, aynı kısayol tuşlarıyla açılıyor olmaları.