Popüler Oyun İndirme Platformları Nelerdir

Popüler Oyun İndirme Platformları Nelerdir

En popüler oyun indirme siteleri hangileridir. Ücretsiz oyun indirme imkanı veren platformlar hangileridir. Oyunlar hangi sitelerden indirilir. Eskiden oyunlar CD ve Disklerle yüklenirdi. Daha sonraları Flaş belleklerle daha taşınır hala geldi. Ancak internetin yaygınlaşması ve hız bantlarının yükselmesi ile oyun platformları kuruldu. Oyun severler bu platformlar üzerinden hem güncel oyunları takip edebilmekte hemde istedikleri zaman indirebilme imkanına sahip olabiliyorlar.  Bu platformlar arasında; Stean, Epic games, Orgin, Uplay,  Battle.net, Microsoft store, Amozon prime gaming ve GOG bulunuyor.


1. Steam

Valve tarafından 2003 yılında kurulan Steam şu an günümüzde en çok kullanılan oyun indirme platformu olmuştur. Steam sadece oyun indirmek için kullanılmamaktadır ayrıca oyuncuların topluluk kısmında da hesaplarındaki değerli itemleri sattığı bir mecra olmuştur.

2. Epic games

Günümüzde Steam’den sonra gelen en çok oyun indirme platformları arasında yer almaktadır. Epic games, Steam’in aksine haftada bir birkaç oyun birden ücretsiz verebilmektedir. Steam’de ücretsiz oyun vermektedir ama Epic games kadar her hafta 1 ya da 2 oyun vermemektedir.

3. Orgin

EA (Electronic Arts) tarafından 2011 yılında kurulmuş olan Orgin Steam rakip bir platform olarak çıkmış ama Steam geçecek dereceye gelememiştir. Orgin’de Steam’e nazaran az oyun olmasının dışında en büyük oyun üreticisi olan EA bazı oyunları Orgin’e özel olarak çıkarmaktadır. Bu yüzden Orgin az oyun olmasına rağmen ön plana çıkmayı başarmıştır.

4. Uplay

Ubisoft tarafından 2012 yılında kurulan Uplay Ubisoft’un birçok hatta tüm Ubisoft oyunlarının pazarlanma mecrası için kurulmuş platformdur. Ubisoft’da özel günlerde ya da kendi oyunlarını tanıttığı zaman Uplay’de bedava oyun vermektedir.

5. Battle.net

Blizzard tarafından 1996 yılında kurulmuştur. Call of duty Warzone gibi ünlü oyunları içerdiği için talep gören bi platformdur.

6. Microsoft store

Microsoft tarafından 2011 yılında kurulan Microsoft store birçok fırsatı da içinde barındırıyor özellikle Xbox bünyesinde bulunan Microsoft store’da 45 TL fiyat ile birçok oyunu aylık oynuya biliyorsunuz. Abonelik her ay yenilenme olasılığı da var tabi ki

7. Amazon prime gaming

Amazon tarafından 2005 yılında kurulan prime gaming ile Xbox gibi platformlar için oyun alıp oynayabilirsiniz. Amazon prime gaming aynı Epic games gibi ücretsiz oyun vermektedir. Bazı günler sadece prime üyeliği olanlara verilmektedir.

8. GOG

CD Project tarafından 2008 yılında kurulmuş olan GOG birçok CD Project oyunu ’da içermektedir. İçerisinde çok fazla oyun bulunduran bir platformdur.