Program Kurmadan Gereksiz Dosyaları Temizleme

Program Kurmadan Gereksiz Dosyaları Temizleme

Bilgisayarınızı çok daha kolay bir şekilde yönetebilme, sistem donanım gözleme ve zamanlama programı. Windows için program kaldırma uygulaması indir. Bilgisayarınızın gereksiz dosyalarla çok şiştiğini düşünüyorsanız ve sisteminizin yavaşlamasına neden oluyorsa yapmanız gereken bu yazılımları kullanarak sisteminizdeki artık dosyaları tespit edip kaldırmaktır. Burada önemli olan sisteminize zarar vermeden bu işlemi yapmaktır. Tarama yaparak gereksiz veriler temizlenir. Bu aynı zamanda sisteminizin hızlanmasını sağlayacaktır. Kullanmanız gereken yazılımlar ve yapmanız gerekenler şu şekilde…

W8 Sidebar – Tek Tıklama İle Temizlik

Sabit diskinizdeki çöp dosyaları ona yeni bir şey eklemeden bulmak ve silmek istiyorsanız yeni, ücretsiz taşınabilir araç W8 Sidebar’ı (https://sites.google.com/site/w8sidebar/home/Download) kullanabilirsiniz. Taşınabilir programlar kuruluma ihtiyaç duymadan çalışabiliyor, böylece Başlat menüsüne dosyalarını ve PC’nize ayarlarını kaydetmeden nimetlerinden faydalanabiliyorsunuz. W8 Sidebar – Windows işletim sistemlerinde sorunsuz çalışmaktadır. Masaüstüne bir PC monitörü araç çubuğu ekliyor ve bu araç yardımıyla sabit diskiniz ile belleğinizin kapasitelerini sürekli görebiliyorsunuz. Araç çubuğu sürekli güncelleniyor ve sabit diskinizde kalan uygun depolama alanını gerçek zamanlı olarak öğrenme imkanı sunuyor, aynı zamanda dilediğiniz disk bölümünü ve sanal sürücüleri de arayüzden inceleyebiliyorsunuz. İşlemci ve bellek kullanımı ile ilgili veriler desteklenmekte.

W8 Sidebar’ı indirmek için kırmızı renkteki “Download W8 Sidebar here” bağlantısına tıklayın, ZIP dosyasının içeriğini genişletin ve EXE dosyasını Masaüstü gibi bir dizine çıkarın. Programı arşivden çıkarmanız önemli, internet sitesinde verilen bilgiye göre EXE dosyası herhangi bir dizine çıkarılmadığında düzgün çalışmayabiliyor. Taşınabilir bir araç olduğu için USB belleğinize kopyalayıp herhangi bir sistemde de kullanabilirsiniz. W8 Sidebar programını USB belleğimizden Windows 8 işletim sistemini kısa süre önce yüklediğimiz bir dizüstü bilgisayarda çalıştırdığımızda sabit diskimizin neredeyse tamamen dolu olduğunu öğrendik. Şimdi yeni bir sistemde ne kadar çöp dosya olabileceğine yakından bakalım.

Yeni Bir Bilgisayarı Tek Tıkla Temizleyin

Clean Master ve W8 Sidebar programları sisteminizdeki tüm gereksiz dosyaları kolayca temizleyebiliyor. (Clean Master’da yeşil renkli “Clean Now” butonuna tıklayın, W8 Sidebar’da ise yeşil renkli süpürge simgesine sağ tıklayıp “Run W8 Files Cleaner” butonunu kullanın.) CCleaner ve Glary Utilities araçları da tek tıkla temizlik yapma olanağı sunuyor fakat bu programlar spesifik temizleme görevlerinde daha kullanışlı, önümüzdeki başlıklarda onlara da değineceğiz.

Hangi programı kullanıyor olursanız olun tek tıkla temizleme imkanı sunan seçeneği kullanırken dikkatli olmalısınız. Sundukları işlevsellik açısından kulağa hoş gelseler de (‘Eski sabit diskinizi ayağa kaldırın!’ gibi) pratikte bazı riskleri beraberlerinde getirmekteler. Otomatik tarayıcılar ve temizleyiciler çöp dosyaları belirlemek için birbirlerinden farklı algoritmalar kullanıyor. Bu araçlar zaman zaman kendi verdikleri sonuçları dahi hemen sonrasında doğrulayamıyorlar, Bu araçlara gözünüz kapalı şekilde güvendiğiniz takdirde dosyalarınızı ve yazılımlarınızı kaybetme tehlikesiyle karşılaşabilirsiniz. Tek tıkla temizlik seçenekleri yeni bilgisayarlarda oldukça kullanışlı oluyor, Windows ekran koruyucuları ve oyunlar gibi anlamsız içerikleri temizlemek mümkün hale geliyor. Taşınabilir PC Decrapifier (https://www.pcdecrapifier.com/download) aracı ile sistemde ön yüklü olarak gelen program ve eklentileri, özellikle de diğer kaldırma araçlarının silemediği yazılımları sistemden kaldırabiliyorsunuz.