Windows Kayıtlarını, Önbellekleri ve Diğer Artıkları Temizleme

Windows Kayıtlarını, Önbellekleri ve Diğer Artıkları Temizleme

Windows bilgisayar temizleme ve hızlandırma araçları. Bigisayarınızın performansı düşmesin diye sistemde temizlik yapan kullanıcılar için geliştirilen bazı araçlar bulunmaktadır. Bilgisayar temizleme programları ile bilgisayarınızın hızının yavaşlamasını öneleyebilirsiniz. Temizleme ile birlikte bilgisayarınızın hızlanmasını sağlayan Clean Master ve CCleaner yazılımlarını tanıtacağız. Her iki programın ortak özelliği ise tamamen ücretsiz olarak sunulmaları ve işlerinin hakkını vermeleridir. Bu yazılımları kullanarak Windows işletim sisteminde detaylı bir tarama gerçekleştirebilirsiniz.

Sistem Tarama ve Hızlandırma Araçları

Bilgisayarlarımızda yer alan birçok çöp / gereksiz dosya Windows tarafından oluşturuluyor. Clean Master (https://www.cmcm.com/en-us/clean-master-for-pc/) programında “System cache” olarak etiketlenen bu bölümde Windows log dosyaları, hata rapoları ve geçici dosyalar yer alıyor. Clean Master programını sistematik şekilde kullanarak Windows artıklarını hızlıca kaldırabilirsiniz. Bir “System cache” simgesine tıklayın – MS ürünleri veya sistem yamaları olabilir, “Details” butonu ile içeriği kontrol edin. Bu kategorideki tüm dosyaları kaldırmak için “Clean Up” seçeneğine tıklayın. “Clean Up” butonunu kullanmadan önce “Ignore” seçeneği ile dilediğiniz dosyaların kaldırılmasını engelleyebilirsiniz.

Kaldırmak istediğiniz Windows artıkları hakkında bilginiz varsa CCleaner (www.piriform.com/ccleaner) adlı ücretsiz programı kullanın. CCleaner hızlı dağınıklıktandı konusunda Clean Master ile kıyaslanamaz ancak eksiksiz tarama yapıyor. Aynı zamanda kuruluma ihtiyaç duymayan taşınabilir versiyonu mevcut. Taşınabilir sürümüde mevcuttur. CCleaner otomatik tarama gerçekleştirmiyor, arayüzdeki “Analyze” butonuna tıklamanız ve bilgisayarınızın artık dosyalar için taranmasını beklemeniz gerek. Web tarayıcınızı kapatmanız uyarısında bulunursa telaşa kapılmayın, yalnızca tarayıcı açık durumdayken onun önbellek ve geçici İnternet dosyalarını temizlemediğini belirtelim. Yazılımda “Analyze” butonuna tıkladığınızda temizlik yapılmıyor, yalnızca bilgi toplanıyor. Zaman kazanmak için “Windows” ve “Applications” sekmeleri altından dilediğiniz öğeleri tarama dışında bırakabilirsiniz.

Analiz tamamlandığında program sistemi temizlemeye hazır hale gelecektir. Bu noktada Geri Dönüşüm Kutusu ve geçici dosyaların yer aldığı klasörler de seçili durumda oluyor. “Run Cleaner” butonuna tıkladığınız takdirde temizlik otomatik olarak yapılacaktır. Temizliğe girişmeden önce tüm öğeleri incelemenizi öneriyoruz; font önbelleği, Windows olay log’ları ve masaüstü kısayolları gibi bazı öğeleri silmek istemeyebilirsiniz. Tutmak istediğiniz içeriklerdeki onaylamayı kaldırdıktan sonra “Clean” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.