RAM Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli

RAM Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Bilgisayarınıza RAM satın alacaksınız ancak herhangi bir bilgi sahibi değilsiniz veya tam olarak ne kadar RAM ihtiyacınız var tespit edemiyorsunuz. İlk önce yapmanız gereken ihtiyaçlarınızı belirlemek olmalıdır. Bilgisayarı kullanma amacınız Oyun oynamak mı yoksa ofisinizde mi kullanacaksınız. İnternette sörf yapıp müzik dinlemek istiyorsunuz. Kullanmak istediğiniz işletim sistemi ve eski bilgisayarlarınızın ne kadar RAM ihtiyacı var?

Eski Bilgisayarların ihtiyaçları

Eski bir bilgisayarınız varsa yeni çıkan programlarda çok fazla kasıntılara neden olur. Buda kullanıcıların istemediği bir durumdur. 2GB DDR2 bellekler işinizi görecektir. DDR3 belleklerden kullanıyorsanız, dahası hızlı ve yeni nesil modellerden kullanıyorsanız bu cebinizden daha fazla miktarın çıkması anlamına geliyor. Paranızı harcarsınız 32 bit işletim sisteminde 4 GB belleğin ve üstünün sadece 3.2 GB’ını kullanabilirsiniz. Eski bilgisayarlarda en iyi performans elde etmek için 32bit işletim sistemi ve 3GB RAM kullanmanızı öneririz.

Windwos Vista’nın Minimum RAM İhtiyacı

Windows Vista için ne kadar bellek gerektirdiği Microsoft’un verdiği bilgilere göre 512 MB RAM Home Basic sürümü için yeterli ama diğer sürümler için 1GB gerekiyor. Windows Vista Home Premium’da 1 GB bellek yeterli olabiliyor. Elbette bu güncel bir Vista sürümü için geçerli, ilk sürümlerdeki memory leak sorunları yüzünden RAM yetiştirmek pek kolay değildir. 1 GB bellek ile Vista’da basit işlemler, internette sörf vb mümkün ama basit oyunlar, video izlemek, fotoğraf ve medya düzenlemek için en az 2 GB bellek gerekiyor.

Windows 7 Minimum RAM İhtiyacı

Windows 7 için ne kadar bellek gerektirdiğini yine Microsoft’un öngördüğü verilere göre 32 bit sürümler için minimum 1GB bellek, 64 bit sürümler için 2GB bellek gerekiyor. Windows 7′nin düşük bellekteki performansı Vista’ya göre çok daha yüksek performans sunmaktadır. Windows 7 belleği son derece verimli kullanan bir işletim sistemi olarak eski sistemlerde bile ihtiyaçlarını ideal şekilde ayarlamayı başarıyor. Ancak ne kadar yüksek performans istiyorsak o kadar RAM takmamız gerektiği anlamına geliyor.

Oyun Severlerin RAM İhtiyacı

Oyun severin en çok şikayet ettikleri konuların arasında bilgisayarın RAM ihtiyacı geliyor. Düşük RAM ile oyun oynamaya çalıştığınızda ya bilgisayarınızda donmalar yada oyunu çalıştıramazsınız. Son çıkan oyunlar minumum 2GB RAM istemektedir bilgisayarınızın işletim sisteminin ihtiyaçlarını da düşündüğünüz takdirde RAM ihtiyacınız artıyor.