RAR – ZİP Dosyalarının Şifrelerini Kırmak Resimli Anlatım

RAR – ZİP Dosyalarının Şifrelerini Kırmak Resimli Anlatım

Şifresini unuttuğunuz ZIP, RAR, ACE, ARJ uzantılı sıkıştırılmış dosyaların şifresini bulacağız, adım adım resimlerle programın nasıl çalıştığını anlatacağız. ZIP, RAR, ACE, ARJ dosyalarının şifrelerini kıran tam bir algoritma henüz yok ama deneme yanılma yoluyla şifreleri çok hızlı bir şekilde bulan programlar mevcut gayette başarılılar.

Kimi zaman o kadar çok şifre kullanırız ki, bu şifreleri ya bir yere not almak ya da saklamak zorunda kalabiliriz. Unutulmadan dolayı kimi zaman en önemli verileri yeniden oluşturmak veya çöpe atmak gerekebilir. En sık gelen şikayetler ise internetten saatlerce indirmek için uğraştığınız dosyaları ZİP ya da RAR dosyaları halinde internete yüklenmesi dosyaları indiriyorsunuz bide bakıyorsunuz ki şifreli emekleriniz boşa gidiyor İşte herkesin başına gelebilecek bu türden olayları ortadan kaldırmak için bu yazılım birkaç tıklama ile ortadan kaldırabilirsiniz. Şimdi dilerseniz bu yazılımın işleyişini ve nasıl işler başardığını birlikte görelim.

Şimdi konunun daha iyi anlaşılması açısından bir örnek ile anlatalım daha önceden şifrelediğimiz Rar dosyasını www.Dijitalteknoloji.Net adresimizin kısaltması olan büyük harflerle DT olarak belirledik.

İlk etapta buraya tıklayarak programı indiriyoruz. İndirdikten sonra sistemimize yüklüyoruz yükleme işlemi bittiği zaman programı çalıştırıyoruz. Aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza çıkıyor.

Yukarıda da göründüğü gibi Büyük harf, küçük harf, rakam, sembol ve boşluk seçenekleri mevcut eğer şifreyi kendiniz belirlediniz ise az çok nasıl şifre koyduğunuzu hatırlıyorsunuzdur. Hiçbir şey hatırlamıyor veya internetten indirdiğiniz herhangi bir dosya ise “All printable” seçeneğini seçiyorsunuz ve “Open” düğmesine tıklıyoruz şifresini kırmak istediğiniz dosyayı seçiyoruz hepsi bu kadar program şifreyi kırmak için çalışmaya başlıyor.

Eğer belirlediğiniz şifre çok uzun veya karakterler içeren bir şifre ise uzun zaman alabilir Büyük harf, küçük harf, rakam, sembol ve boşluk kombinasyonlarını denediğinizi düşünecek olursanız ne kadar zaman geçeceğini az çok düşünebilirsiniz. Bilgisayarınızın donanım özellikleri de şifreyi bulma hızında etkilidir.

Mevcut dosyalarınızda CRC hatası varsa bu sayfa bir göz atıp CRC hatası nasıl düzeltilir inceleyebilirsiniz.