Sabit Diskinize Kaydettiğiniz Dosyalar Kayboluyorsa

Sabit Diskinize Kaydettiğiniz Dosyalar Kayboluyorsa

Sabit diskinize kaydettiğiniz dosyalar çalışmıyorsa, bilgiler uzay boşluğuna doğru yol alıyorsa bunun en büyük neden bad sektörler olabilir. Sabit diskinizde oluşabilecek bozuk bloklar (bad sector) kaydedeceğiniz verilerin kaybolmasına yol açacaktır. Eğer düzenli bir şekilde veri kaybetmeye başladıysanız, muhtemelen sizin de sabit diskinizde bozuk bloklar oluşmuştur. Bu durumda ilk yapılması gereken işlerden biri mevcut verilerin bir CD / DVD yada taşınabilir diske en kısa sürede yedeklenmesidir.

Windows disk bakım araçları bu sorunu halletmeniz için küçük de olsa bir çözüm sunabilir. Bunu yapmak için Başlat > Çalıştır yoluyla erişeceğiniz komut satırına chkdsk/r yazın. Windows sabit diskinizi denetleyecek ve bulduğu hataları onarmaya çalışacaktır.

Bad sector onarımı yaptığını iddia eden pek çok yazılım bulunmaktadır. Ancak bu çözümler geçici çözümlerdir. Disklerin belli bir ömrü bulunmaktadır. Bu nedenle bad sectorler diskinizin ömrünün tükendiğinin habercisidir. bad sector olan bölümlerin kullanılmamasını sağlayarak diskinizi bir süre daha kullanabilirsiniz.