Servo Ve DC Motor Nedir Kullanım Alanları Nelerdir

Servo Ve DC Motor Nedir Kullanım Alanları Nelerdir

Servo Motor ve DC Motor elektronik devrelerde sıkça kullanılan motor çeşitleri arasındadır. Doğru akım yönü ve büyüklüğü sabit olan akımdır. Herhangi bir iletkene doğru akım tatbik edildiğinde; iletken, sabit bir manyetik alan oluşturur. N ve S kutuplarından oluşan bu sabit manyetik alan, etki alanının içerisindeki iletken cisimlere veya farklı manyetik alanlara sabit mıknatısın gösterdiği etkiyi gösterir. Yani iletken cisimleri kendisine çeker, aynı kutuplu manyetik alanları iter; farklı kutuplu manyetik alanları çeker. Dc motorlar bakım gerektirdiğinden son dönem yerini AC sistemlere terketmiştir. Dc motorlar özellikle tork kontrol konusunda oldukça başarılı sistemlerdir.

DC Motor Nedir

Doğru akım elektrik enerjisini mekanik enerjiye çevirir. Hız kontrolü PWM ile yapılır. Motorun hareket kabiliyeti içinde yer alan sargılara elektrik akımı uygulandığında, yine motorun içerisinde bulunan sabit mıknatıslara zıt yönde oluşan manyetik kuvvetin etkisi ile hareket etme prensibine dayanır. Bu akımın yönünün, sürekli olarak sabit mıknatısa ters manyetik alan oluşturacak şekilde değiştirilmesi gereklidir. Bu değişim, fırçalı motorlarda motorun sarımlarına temas eden fırçalar ile, fırçasız motorlarda ise elektronik hız kontrol devresi tarafından yapılır.

Servo Motor Nedir

İstediğimiz pozisyonda sabit kalacak şekilde tasarlanmıştır ve 0 – 180 derece arası açılarda çalışır. Kontrol devreleri kendi içindedir. Helikopterimizin pervanesinde, uzaktan kumandalı arabamızın direksiyonu gibi projelerde kullanabiliriz. Servo motorlar, ilk olarak uzaktan kumandalı model araçlarda kullanılmıştır. Arabanın direksiyonunu, uçağın kanatlarını ve helikopterlerin swashplate dediğimiz mekanizmasını hareket ettirmede kullanılırlar.