Sorunlu Donanım Nasıl Tespit Edilir

Sorunlu Donanım Nasıl Tespit Edilir

Arızalı donanım nasıl bulunur? Sistem kilitlenmesi donanımdan mı kaynaklanıyor nasıl anlarım? Donanımlarınızla ilgili problemler bilgisayarınızın çökmesine neden olabilir. Örneğin, ekran kartı, işlemci, Harddisk ve RAM gibi parçalardaki arızalar sistemin çalışmasını engeller. Bozuk bellek modülleri kilitlenmeye veya mavi ekrana sebep olabilir. Siz bilgisayarınızdaki bellek modüllerinin sağlıklı olduğunu düşünseniz bile durduk yerde gerçekleşen kilitlenmelerin sebebi büyük olasılıkla bozuk bir RAM modülüdür.

Çoğu bilgisayar kullanıcısı PC’lerini genellikle günlük, sıradan işlerini yapmak için kullanır. Normal bir günde sıradan işlerinizi yürütürken büyük olasılıkla sistem belleğinin tamamını kullanmazsınız. Fakat günlük kullanım dışındaki olağan dışı bir programı çalıştırdığınızda bellek kullanımı en üst düzeylere ulaşabilir ve bu, o ana kadar hiç kullanılmamış (ya da çok az kullanılmış) hatalı bir bellek adresinin kullanılmasına neden olabilir. Bu durumda sistem ya kilitlenecek ya da “geçersiz sayfa hatası” başlıklı bir mavi ekran belirecektir. Belli bir sebep olmaksızın, rastgele gerçekleşen çökmeler karşısında ilk olarak bellek modüllerinden şüphelenmelisiniz. Bu durumda kapsamlı bir RAM testi yapmanız ve test sonuçlarında hatalı görünen RAM modüllerini en kısa zamanda değiştirmeniz gerekir. RAM testi yapmak için şu konumuzu inceleyiniz:

Makalede Neler Var?

RAM Test Etme Programı

Sabit diskler de sistem çökmelerinin sık karşılaşılan kaynaklarındandır. Diskler sürekli olarak kullanılan hareketli parçalar içerir, bu nedenle zaman içinde bozuk sektörlerin oluşması gayet normaldir. Sabit disklerin ne zaman bozulabileceğini önceden tahmin edebilmek için SMART (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology: Kendini İzleme, Analiz Etme ve Raporlama Teknolojisi) geliştirilmiştir. Piyasadaki bütün güncel sürücülerde bu teknoloji kullanılır ve doğru yazılımı kullanarak siz de diskinizin sağlık durumunu kontrol altında tutabilirsiniz.

Sabit Diskin Ömrünün Dolduğunu Anlama Programı

Harddisk Arızası Nasıl Giderilir Resimli Anlatım

Aşırı ısınma da işlemcilere ve ekran kartlarına özgü problemlerden biridir. Sıcaklık belli bir seviyenin üzerine çıktığında bileşenler fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremezler ve sisteminizin bir anda kilitlenmesine yol açabilirler. Sisteminizi overclock etmeyi planlayan herkesin soğutmaya ek bütçe ayırmasının nedeni de budur. Gürültülü fanlar, etkili bir soğutma yapılamadığının habercisi olabilir. Fan kanatlarının üzerinde toz birikmesi sağlıklı bir soğutma yapılmasını engeller. Fanlarınızı belli aralıklarla temizleyin ve gerekiyorsa değiştirin. Sıcaklık değişikliklerinin neden olduğu bir başka sorun da “yonga genleşmesi”dir. Bileşenleriniz elektrostatik boşalma nedeniyle de zarar görüp sisteminizin çökmesine yol açabilirler. Bu nedenle bilgisayarınızın kasasını açarken anti-statik yüzük takmak ya da en azından kalorifer borusunun boyasız metal somunlarına dokunmak gibi önlemler almayı unutmayın.

Ekran Kartı Nasıl Test Edilir

İşlemci Nasıl Test Edilir

Tüm bu testleri uyguladığınızda sistem çökmelerinin donanımdan mı yoksa yazılımdan mı olduğunu anlamış olursunuz.