Ücretsiz Resim Düzenleme Programı

Ücretsiz Resim Düzenleme Programı

Basit bir resim düzenleme programıyla resimlerinizi büyütmeye çalıştıysanız büyük resimlerde çeşitli görüntü bozukluklarıyla karşılaşmışsınızdır. Bu açık kaynak program, kendine has algoritmalarını kullanarak küçük resimleri bozulma, piksellenme ve detay kaybı gibi zararlara uğratmadan büyütebiliyor.

SmillaEnlarger’ı kullanmak için bir fotoğraf yükleyip hedef ölçüleri belirtmeniz yeterli. Sürgüyü kullanarak yakınlaştırma oranını belirleyebilir, büyütme yüzdesini girebilir ya da doğrudan istediğiniz boyutları belirtebilirsiniz. Sol taraftaki resimde bulunan çerçeveyi sürükleyerek en çok bozulma göstereceğini düşündüğünüz bölgelere yakınlaştırma yapabilir, Preview düğmesine tıklayarak ön izleme yapabilirsiniz.

Orijinal fotoğrafı kırpmak için soldaki fotoğrafın üzerinde farenizi sürükleyerek kırpmak istediğiniz alanı işaretlemeniz yeterli. Kırpma işleminden vazgeçerseniz Undo Clipping düğmesiyle işlemi geri alabilirsiniz. Sağ taraftaki kontroller, büyütülmüş resmin kalitesiyle ilgili ayarları değiştirmenizi sağlıyor. Buradan keskinlik, düzlük, ön keskinleştirme, dither, parazit temizleme gibi ayarları sürgüler sayesinde yapılandırabilirsiniz. Güzel bir fotoğraf elde edebilmek için biraz deneme-yanılma yapmanız gerekebilir, ama bütün ayarları ortalara getirerek iş görür sonuçlar elde edebileceğinizi söylememiz mümkün. Tatmin edici bir ön izleme elde ettikten sonra Calculate düğmesine tıklayarak değişikliklerin uygulanmasını sağlayabilirsiniz. Resminiz varsayılan olarak Resimler(im) klasörünüze kaydedilecektir.

SmillaEnlarger İndirme Linki
https://sourceforge.net/projects/imageenlarger/