Wamp Server’da htaccess Nasıl Çalıştırılır

Wamp Server’da htaccess Nasıl Çalıştırılır

Wamp Server’da htaccess dosyası nasıl aktif edilir. Wamp Server ile htaccess nasıl kullanılır. Bir çok webmaster yapacağı değişiklikleri yada yeni geliştirdikleri web sitelerini sanal sunucu üzerinde yaparlar. Burada gerekli testleri yapıp daha sonra sunucularına yüklerler. Sizde bunun içinde yaygın olarak kullanılan Wamp Server’ı tercih ettiyseniz default olarak htaccess dosyası çalışmaz. Çalışması için gerekli olan modülü aktif etmeniz gerekiyor. Herhangi bir kurulum gerektirmez sadece aşağıdaki ilgili adımları izlemeniz yeterlidir.

Makalede Neler Var?

Wamp Server’da htaccess Çalıştırma

Öncelikle Wamp server’ı açıyorsunuz. Durum çubuğunda Wamp Server’ın ikonu gelmiş olacak ikona tıkladığınızda açılan menüden şu yolu izleyin:

Apache – Apache Modules – Rewrite Module

Bundan sonra Wamp Server kullanırken Windows işletim sistemli bir bilgisayarda localhost altında htaccess ile çalışabilirsiniz.

Windows’ta htaccess Dosyası Nasıl Oluşturulur

Eğer bir htaccess dosyanız yoksa Windows işletim sistemi üzerinden de kolayca birtane oluşturabilirsiniz. Bunun için bir tane Not Defteri açıyorsunuz. Dosya – Farklı Kaydet yolunu izleyin yada CTRL + S kısa yol tuşlarını da kullanabilirsiniz. Karşınıza çıkan ekranda dosya adını .htaccess olarak değiştiriniz. Baştaki noktayı unutmayınız. Kayıt türü bölümünü de Tüm Dosyalar (*.*) olacak şekilde değiştirin ve Kaydet butonuna tıklayın. Artık htaccess dosyanız hazır.