Windows 11 Ne Zaman Çıkacak? Windows 11 Nedir? Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Windows 11 Ne Zaman Çıkacak? Windows 11 Nedir? Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Amerikalı bilgisayar piyasasındaki işletim sistemi devi olan Microsoft en başarılı olan Windows sürümü olan 10’u ile çok iyi güncellemeler getirmekteydi ancak şirket yeni bir Windows üzerinde çalıştıklarını ve beta sürümü yani daha test aşamasındaki yeni işletim sistemi olan Windows 11’i beta olarak 2021 Haziran 24’ünde piyasa sürdü. Tabi Windows 11’in ana fontu ve arayüz kısmı çoğu kullanıcıya göre Mac görünümlü bir işletim sistemi olmuş dendi. Windows 11 alışık olduğumuz Windows sürümlerin hiç birine benzemiyordu çünkü geçmişten bugüne tüm Windows sürümlerinde başlat menüsü her zaman sol alt köşede olmuştur ancak şirket bu sefer bi değişiklik yapıp başlat menüsünü en ortaya alıp çoğu ikonuda ortaya almıştır. Bu değişikliği kimi kullanıcı beğendi kimi kullanıcı beğenmedi tabi zamanla her şey değişebilir sonuçta Windows 11’in daha tam sürümü çıkmadı. Peki, Windows 11’in sistem gereksinimleri nelerdir onlara bakalım;

Windows 11 minimum sistem gereksinimleri;

İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı, 2 veya daha fazla çekirdekli, uyumlu bir 64 bit işlemci ya da Çip Üzerinde Sistem (SoC)
Bellek:4 GB RAM
Depolama: 64 GB veya daha büyük depolama cihazı
Sistem üretici yazılımı: UEFI, Güvenli Önyükleme özellikli
TPM: Güvenilir Platform Modülü(TPM) sürüm 2.0
Grafik kartı (Ekran kartı):Directx 12 uyumlu grafikler/WDDM 2.x
Ekran: 9”(9 inç)’ten büyük, HD Çözünürlük(720p)
İnternet Bağlantısı: Windows 11 Home kurulumu için Microsoft hesabı ve internet bağlantısı gereklidir

Tabi bu sistem gereksimlerine büyük bi kesim karşı çıktı çünkü directx 12 uyumlu ekran kartı demek yeni çıkan son model pahalı oyuncu kartlarıdır. Bu yüzden belki çoğu kullanıcı bu sistem gereksinimlerinden dolayı Windows 11’e geçemeyebilir. Tabi bu sistem gereksinimleri en güncelle Microsoft sayfasına paylaşılan sistem gereksinimleridir. Belki şirket optimizasyon yaparsa bu sistem gereksinimleri düşme olasılığı ’da vardır. Bu sistem gereksinimleri yüzünden ayriyeten Microsoft’un açmış olduğu canlı yayında çoğu kullanıcı Chat’e sistem gereksinimleri hakkında yazılar yazıp Windows 11 kötüledi tabi Microsoft’ta canlı yayını liste dışı yapıp yorumları ve canlı yayın sohbetini kapatmıştır. Şuan size tavsiyemiz eğer sistemiz kaldırıyorsa Windows 11’e geçmeyiniz çünkü şuan Windows 11 yeni olduğu için çoğu optimizasyon sıkıntıları ve bir sürü de hata mevcuttur.