Windows Kayıt Defteri Nasıl Yedeklenir

Windows Kayıt Defteri Nasıl Yedeklenir

Windows işletim sisteminde Kayıt Defteri nasıl yedeklenir, Windows Kayıt Defteri yedek alama işlemi nasıl yapılır? Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin çevresinde dolaşmadan önce bir sistem geri yükleme noktası oluşturmalısınız. Bu sayede daha sonra sisteminizde meydana gelebilecek olası sorunlarda PC’nizin ayarlarını sistem geri yükleme noktası oluşturduğunuz zaman dilimindeki şekline döndürebileceksiniz. Sabit disk alanınız müsaade ettiği sürece çok sayıda sistem geri yükleme noktası oluşturabilir ve dilediğiniz an istediğiniz noktaya geri dönebilirsiniz.

Yeni bir sistem geri yükleme noktası oluşturmak için Sistem Özellikleri’nden “Sistem Koruması” seçeneğine erişin. Bu noktaya hızlı şekilde erişmek için Windows + R tuşlarına basın, karşınıza gelen penceredeki kutucuğa tırnak işaretleri olmadan “sysdm.cpl” yazıp “Tamam” butonuna tıklayın.

Sistem Koruması” sekmesi karşınıza geldiğinde sağ alt bölümde yer alan “Oluştur” butonuna tıklayın. Sistem geri yükleme noktası için bir isim girin (tarih bilgisi sizin için otomatik eklenecektir) ve “Oluştur” butonuna tıklayın. Sistem geri yükleme noktasının oluşturulması için birkaç dakika beklemeniz gerekebilir.

Bilgisayarınızın ayarlarını bir sistem geri yükleme noktasına döndürmek için Sistem Geri Yükleme’ye tıklayın, “İleri” butonunu kullanın ve bir sistem geri yükleme noktası seçin. Burada oluşturduğunuz sistem geri yükleme noktaları listelenecek, Windows’un kendisinin oluşturduğu sistem geri yükleme noktalarını da görmeniz mümkün. Sistem Geri Yükleme aracı limitli sabit disk alanınızda ciddi biralan işgal edebilir. Sabit diskiniz dolduğunda alan kazanmak için en eski sistem geri yükleme noktalarınız silinebilir. “Yapılandır” butonuna tıklayarak bu ayarları dilediğiniz gibi yapılandırabilirsiniz.

Kayıt Defteri Tekrar Yedek Alma

Kayıt Defteri düzenlemelerinin birçoğu bilgisayarınızda ani değişikliklere yol açacaktır. Bir şeyleri yanlışlıkla değiştirdiğinizde Ctrl + Z tuşlarına basarak değişikliği geri alabilirsiniz. Çoğu durumda sildiğiniz bir öğeyi kolayca geri getiremeyeceğinizi belirtelim. İşler ters giderse daha önce oluşturduğunuz sistem geri yükleme noktasına kolayca geri dönme şansınız var. Fakat sistem geri yükleme bir miktar zaman alıyor, sürekli yapmak isteyeceğiniz bir işlem değil; bu nedenle Kayıt Defteri Düzenleyicisinde dikkatli olmanızda fayda var.

Kayıt Defteri’nde bir düzenleme yapmadan önce bu bölümün içerdiği verilerin çıktısını almak suretiyle küçük bir yedekleme işlemine girmenizi öneriyoruz. Bu şekilde REG uzantılı bir dosya elde edeceksiniz, sisteminizde bir aksilik olursa bu yedeği içeri alarak bilgisayarınızı sorunsuzca kullanmaya devam edebilirsiniz. Herhangi bir anahtarın yedeğini almak için ilgili anahtara sağ tıklayın, “Ver” butonunu kullanın, bir isim girin ve “Kaydet” butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın. Kaydettiğiniz REG dosyalarını bulut ortamına ve harici bir diske yedeklemek mantıklı bir hamle olacaktır. Kayıt Defteri anahtarlarını yedeklemeyi ikincil bir seçenek olarak düşünmelisiniz. Sistem geri yükleme seçeneğinin yerini hiçbir şey tutamıyor. Kayıt Defteri’nin yedeğini REG dosyası olarak almak daha kolay ve hızlı şekilde halledilebiliyor ancak bu yöntemin her zaman işe yaramayacağını belirtelim.