Windows Kayıt Defteri Nedir? Nasıl Düzenlenir?

Windows Kayıt Defteri Nedir? Nasıl Düzenlenir?

Windows kayıt defteri’ni kontrol edin, Kayıt Defteri’ni hemen her Windows kullanıcısı duymuştur, onun dokunulmaması gereken bir şey olduğu düşüncesi yaygındır. PD ayarlarının hayat bulduğu bu gizemli sinir merkezi adeta bir bilinmezlik durumuna işaret etmekte. Bu noktadan hareketle Kayıt Defteri’ne müdahale etmenin beyin ameliyatı yapmaya benzediğini söylemek mümkün. Kayıt Defteri ile ilgili zaman zaman çeşitli sorular alıyoruz. Kayıt Defteri dosyalarını ne olduklarını veya ne işe yaradıklarını bilmeden düzenler veya silerseniz Windows’un çeşitli bileşenleri çalışmayı durdurabilir. Hatta bilgisayarınızı kullanılamaz duruma da getirebilirsiniz.

Kayıt Defterini Kurcalamak Neden Riskli?

Yanlış Kayıt Defteri dosyalarını düzenlemek felakete neden olabilir, fakat doğru dosyaları düzenleyerek bilgisayarınıza en iyi iyiliklerden birisini yapmış olacaksınız. Kayıt Defteri aslında beyin ameliyatı yapmaktan çok motosiklet kullanmaya benziyor; potansiyel olarak tehlikeli ancak dikkatli yaparsanız özgür olacaksınız ve aynı zamanda hız yapabileceksiniz. Denetim Masası üzerinde yeterince pratiğiniz olduğunu tahmin ediyoruz. Aslında bakarsanız Denetim Masası da Kayıt Defteri’nin bir bileşeni, buzdağının daha arkadaşça bir formu. Masaüstü ayarlarınızı değiştirdiğinizde, bir program kaldırdığınızda veya bir dosya ilişkilendirmesini düzenlediğinizde Kayıt Defteri’nde dolaylı değişiklikler yapmış oluyorsunuz.

Denetim Masası’ndan değiştiremeyeceğiniz çok sayıda ayar var, bunlara ulaşabilmek için buzdağının derinlerine doğru hamle yapmanız gerekiyor. Yazımızın bu bölümünde bilgisayarınızı hızlandırmak için Kayıt Defteri’nde yapmanız gereken düzenlemelere değineceğiz. Windows’un Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanarak yapabileceğiniz güvenli ve hızlı ince ayarları öğreneceksiniz. Elbette Kayıt Defteri’nde bir şeylerin ters gitmesi durumunda yaşanabilecek sorunları önleme önleme adına sistem geri yükleme noktası oluşturma mevzusuna da gireceğiz.

Kayıt Defteri’ni Bulup Açma

Windows işletim sistemindeki Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni Başlat menüsünde veya Tüm Programlar listesinde bulmanız mümkün değil. Bu bilinçli olarak atılmış bir adım, çünkü Kayıt Defteri konusunda bilgisi veya hiçbir fikri olmayan kullanıcıların dosyaları kurcalamaması gerekli. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açmak için Windows’un arama aracına “regedit” yazın, sonuçlarda beliren “regedit.exe”ye tıklayın, ardından “Evet” butonu ile devam edin. Kayıt Defteri’ne aynı zamanda Windows + R tuşlarına basıp “Çalıştır” kutucuğunu aktifleştirerek ve ardından “regedit” yazıp Enter’a basarak da ulaşabilirsiniz. Bu yöntemler Windows 7 ve Windows 8 / 8.1 / 10’da sorunsuz çalışmakta Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin arayüzü Windows Explorer ile büyük benzerlikler taşıyor. Sol kısımda ağaç görünümü formunda klasörler ve alt klasörler bulunmakta. Kayıt Defteri jargonunda klasörler anahtar olarak ifade edilmekte, bunlar veri dosyaları ve girdiler içeriyor. Üst düzey beş anahtar (‘HKEY’ ifadesi ile başlamakta), ana anahtarlar ve alt anahtarlar bulunuyor. Herhangi bir anahtara tıkladığınızda ilgili veriler sağ panelde beliriyor. Değerler Kayıt Defteri’nin beyin hücreleri olarak düşünülebilir. Bilgisayarınızın tüm eylemlerini onlar yönetiyor. Bu değerlerin birisini değiştirirseniz bilgisayarınızda bir şeyler değişecektir.

Anahtar Yolunu Takip Etme

Kayıt Defteri düzenlemelerinin hepsi aynı şekilde yapılmakta, bu nedenle ortak aşamaları tekrar tekrar anlatmayacağız. Her konuda Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın ve ana anahtara (‘HKEY’ ile başlayan) tıklayın, daha sonra “ROOT”, “USER”, “MACHINE”, “USERS” veya “CONFIG” ile başlayan dizine erişin. Bu noktadan sonra konuda bahsedeceğimiz alt anahtara tıklayın, değere çift tıklayın ve ilgili düzenlemeleri gerçekleştirin. Değindiğimiz Kayıt Defteri düzenlemelerini Windows 7 ve Windows 8 / 8.1 /10 işletim sistemlerinde denedik, bazı ayarlar Windows Vista ve hatta XP’de de çalışabiliyor. Fakat farklı bilgisayarlar farklı konfigürasyonlara sahip oldukları için bazı anahtarların her sistemde görünmeme ihtimali var.

Ücretsiz Windows Kayıt Defteri Temizleme Araçları

Windows Kayıt Defteri Nasıl Temizlenir

Ücretsiz Kayıt Defteri Temizleme Programı

Windows Kayıt Defteri Düzenleme Programı Registry Clean Expert