Windows Kullanılmayan Programlar Nasıl Kaldırılır

Windows Kullanılmayan Programlar Nasıl Kaldırılır

İhtiyaç duymadığınız uygulamaları işletim sisteminizden kaldırarak bilgisayarınıza rahat bir nefes aldırabilirsiniz. Gereksiz programları kaldırmak hem diskinizde boş alan açacak hem de sistem performansınızın artmasını sağlayacaktır. Sisteminizin gereksiz programlar tarafından yorulmasını istemiyorsanız bunları doğru bir şekilde kaldırmakta önemli, doğrudan gidip klasörü silmek size tam bir çözüm sunmayacaktır. Bunun için yapmanız gerekenler ise şu şekilde;

Windows’ta Program Kaldırma

Denetim Masası’nda bulunan “Program Ekle veya Kaldır” bölümünde işletim sisteminizde kurulu bulunan programları kaldırabilir ya da yenilerini kurabilirsiniz. Bu bölümü genellikle kurmak için değil, kaldırmak için kullanıyoruz.

Program Ekle veya Kaldır ifadesine tıkladığınızda, bilgisayarınızda kurulu bulunan programların bir listesi oluşturuluyor. Kurulu programların sayısına göre bu işlem biraz uzun sürebiliyor.

Listenin hazırlanması bittiğinde, karşınıza simgeleriyle birlikte program adları ve bu programların sabit diskinizde kaplamakta olduğu alan bilgileri geliyor. Bu liste farklı kriterlere göre dizdirilebiliyor.

Bu listeyi dikkatle inceleyin ve uzun süredir kullanmadığınız ve daha sonra da kullanmaya ihtiyaç duymayacağınız programları tespit edin. Listeden bir programa tıkladığınızda Kaldır düğmesi belirecektir.

Kaldır düğmesine tıkladığınızda Windows, programın kurulması ve kaldırılmasında kullanılan ara programı çalıştıracak ve kaldırma işlemini başlatacaktır. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey beklemek.

Programların bilgisayarınızın sabit diskinde kapladığı alanın büyüklüğü ve Windows’un kayıt defterinde oluşturdukları kayıtların sayısına bağlı olarak, kaldırılma süreleri de farklılık gösterebilir.