Windows’un Sesleri Nasıl Değiştirilir

Windows’un Sesleri Nasıl Değiştirilir

Windows’un klasik seslerini değiştirebilirsiniz. Yıllardır bilgisayarınızdan hep aynı sesleri duymaktan sıkıldıysanız, birkaç dakikanızı ayırın ve sesleri değiştirin. Windows açıldığında, hata verdiğinde yada uyarı verdiğinde duyduğunuz sesleri istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Windows’unuzun seslerini değiştirmek için Denetim Masası’ndan öncelikle Ses bölümüne giriniz. Sonrasında da “Ses efekti” ifadesine tıklamanız gerekiyor.

Bu bölümde Windows’un kullanım sırasında çıkardığı seslerin bir listesiyle karşılaşıyoruz. Program olayları listesinde sistemi açılması, bir aygıtın sisteme bağlanması gibi her gün defalarca yaşadığımız olaylar görünüyor.

Kayıtlı ses düzenleri arasında hiç ses çıkarmayan “Ses Yok” ve Windows kurulumuyla birlikte gelen “Windows Varsayılan” seçenekleri bulunuyor. Farklı bir tane yaptıktan sonra kaydederek kullanabiliyorsunuz.

Program olayları listesinde gözüken olaylardan birini seçtikten sonra oynatma düğmesine tıklayarak ses dosyasını dinleyebiliyorsunuz. Olaylar için kullanılmasını istediğiniz sesleri seçmek elinizde.

Bir program olayı için farklı bir ses dosyası kullanmak istediğinizde, Göz at düğmesine tıklayarak ses dosyalarının tümünü görebiliyorsunuz. Buradan bilgisayarınızdaki farklı bir sesi seçerek kullanabilirsiniz.

Windows’ta kullanmak üzere sesleri kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Hazırladıktan sonra kullanışlı şekilde adlandırdığınız sesleri Media klasörüne koyabilir ve buradan seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz.