WordPress Temaya Özel Alan Nasıl Eklenir

WordPress Temaya Özel Alan Nasıl Eklenir

WordPress özel alan nasıl oluşturulur adım adım anlatacağız. Birçok sitede İndir butonlarını, film sitelerinde tür, imbd puanı, yapım yılı gibi bilgilerin yanı sıra izleme frame’lerinin ayrı ayrı paylaşıldığı butonları görürüz. Tüm butonlar önceden oluşturulmuş olup özel alandan bilgileri girilerek sayfalara sunulur. WordPress yönetim panelinden yazı düzenleme ekranından gerekli içerikleri girdikten sonra özel alan bilgilerini girerek içeriğinizi istediğiniz gibi zenginleştirebilirsiniz. Özel alanlar daha önceleri resimleri çıkartmak için kullanılıyordu. Daha çok ön izleme resimlerinde kullanılan bu yöntem hala popülaritesini koruyor.

Özel alanlar aslında belli bir fonksiyonla çalışır. Fonksiyon kodu gösterim yapılacak bölgeye girilir. Uygun fonksiyonda değer girdiğinizde fonksiyon sürekli çalışır. Eğer ilgili değer girilmezse fonksiyon herhangi bir işlemde bulunmaz. Bu bilgi, video, müzik veya resim olabilir.

Sıra ilgili kodlara geldi. single.php dosyasının içine aşağıdaki kodu giriyoruz;

<?php echo get_post_meta($post->ID, "ozellikler", true); ?>

Bu eklemeyi yaptıktan sonra, WordPress admin panelinizde yazı yazma editörünüzün alt bölümünde bulunan Özel Alanlar kısmına gireceğiz. İsim bölümünde Yeni Girin linkine tıklayıp ozellikler yazıyorsunuz, Değer bölümüne de bilgi giriniz ve Özel Alan Ekle butonuna tıklayınız. Hepsi bu kadar.

Son bir not, yazı ekleme sayfasında özel alan kısmını göremiyorsanız, sağ üst köşedeki 3 notaya tıklayın açılan pencereden Ayarlar sekmesine Gelişmiş panel bölümünde yer alan Özel alanlar kutucuğunu işaretleyin.