IP’nizi Saklamanın Güvenli Yolları

IP’nizi Saklamanın Güvenli Yolları

İnsanların artık en fazla vakit geçirdiği alan internet olmuş durumda. Günümüzün büyük bir bölümünü internet üzerinde geçiriyor ve aklımıza gelen her şeyi orada araştırıyoruz. Elbette tüm bu geçirdiğimiz süre içerisinde internette iz bırakıyoruz. Girdiğimiz her site, mesajlaştığımız her arkadaşımız internette bir iz halinde kalıyor.

Ancak pek çok insan bu izleri bırakmak istemiyor. Özellikle de internet dünyasındaki kötü niyetli insanlar düşünüldüğü zaman bu durum çok daha net bir biçimde haklı olarak görülebilir. Herhangi bir şekilde kimlik bilgilerinin ya da özel hayata yönelik konuşmaların sızdırılması büyük başınıza büyük bir dert açabilir.

Durum böyle olunca da IP adresini saklamak en büyük uğraşlardan biri haline geliyor. Fakat bundan önce IP adresinizin güvenli olup olmadığını da kontrol etmeniz gerekiyor. IP’nizi buradan kontrol edebilirsiniz.IP adresinizi kontrol ettikten sonra ise sonuçlara göre korumasız olup olmadığınızı öğrenmiş olabilirsiniz.

IP Nasıl Saklanır?

Bu konuda internette birçok farklı yazı mevcut ancak bir çoğu bilgisayarınızı korumak yerine ona daha fazla zarar verebilir veya kişisel bilgilerinizin kötü niyetli insanlara geçmesine neden olabilir. Fakat IP adresinizi güvenli bir biçimde saklamanında yolu var. Bu da VPN bağlantılarından geçiyor.

Vpn ile en basit anlamıyla bir sanal özel ağ kurmuş olursunuz. Ardından ise yaptığınız işlemler o ağ üzerinden tanımlanır ve gizlilik sağlanır. Böyle Vpn ile internette güvenli bir ağ geçişi oluşturmuş olursunuz. Vpn çalışma prensibi ise oldukça basittir. Bağlantınız, vpn sağlayıcı şirket tarafından işletilen uzak sunucu aracıyla tekrar yönlendirilir ve işlemin her aşamasında şifreleme yapar. Böylece gerçek IP adresiniz gizli kalır ve veriliniz 3.şahısların eline geçmekten kurtulur.

NordVpn Türkiye ise IP adresinizi saklama konusundaki en büyük yardımcınız. 5700’den fazla güvenli sunucu ise ile hizmet veren NordVpn, kişisel verilerinizi korumanın en güvenli yollarından biri sunuyor. Bununla birlikte politikası gereği kayıt tutmayan NordVpn, internette gezinmenizin en güvenli yolu.