WordPress Yazılar Anasayfada Çıkmasın

WordPress Yazılar Anasayfada Çıkmasın

WordPress tabanı bir Web siteye sahipseniz ve yazılarınızın anasayfada görünmesini istemiyorsanız temanız da yapacağınız bazı değişikliklerle istemediğiniz kategori konularını da engelleyebilirsiniz. Bu makalede WordPress ile sabit anasayfa yapma, istemediğiniz kategori konularını anasayfada çıkarmama ve kendi belirlediğiniz konuları anasayfaya sabitlemeyi anlatacağız. Anasayfanızı boşalttıktan sonra içeriği doldurmanız gerekir. Çünkü arama motorlarının botları sitenize geldiğinde index.php dosyanızı ziyaret ederler. Ancak konularınızı ana sayfada göstermeseniz bile arama motorları tarafından indexlenir ve sıralama girer.

Makalede Neler Var?

Anasayfadan Konuları Kaldırma

Anasayfayı sabit yapmak için admin paneline girip Ayarlar > Okuma sekmesine tıklayın. Sabit sayfa (aşağıda seçin) bölümünden seçim yaprak istediğiniz bir Sayfa yapabilirsiniz. Buradaki kodlar ise Görünüm > Düzenleyici sekmesine tıklayın, açılan sayfadan Ana İndeks Şablonu (index.php) linkine tıklayıp Content veya body tagları arasında yer alan get_posts içeren kodları silerek anasayfayı temizleyebilirsiniz.

Anasayfadan İstenmeyen Kategorilerin Yazılarını Çıkartma

Anasayfada bazı kategorilere gönderdiğiniz makalelerin görünmesini istemeyebilirsiniz. Bunun için bazı eklentiler bulunuyor. Biz size eklenti kullanmadan nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. Siteye eklenti yükleyip ekstra yük oluşturmamak için, açılış hızınız etkilenmesin.

Öncelikle size gerekli olan kod aşağıdadır;

<?php query_posts($query_string. '&cat=-2, -4 '); ?>

Kodda yer alan &cat=-2 -4 kısmındaki -2, -4 rakamları Anasayfa’da çıkmasını istemediğimiz kategorilerin ID numarasıdır. Bu kodu index.php dosyanızın istediğiniz bölümüne yapıştırın. Kategorinin ID adresini ise admin panelinde yer alan Yazılar > Kategoriler sekmesine tıkladıktan sonra istemediğiniz kategorinin üzerine geldiğinizde ID nounu link adresinde görebilirsiniz. Bağlantı adresini kopyalayıp boş bir alana yapıştırın.

Ansayfadaki Yazıları Sabitleme

WordPress’te anasayfada ki konuları sabitleyebilirsiniz. Siz yine yeni makaleler yayımlayabilirsiniz. Ancak sabitlemiş olduğunuz anasayfa yazıları değişmeyecektir. Bunun içi Yazılar > Tüm Yazılar sekmesine tıklayın. Açılan sayfadan sabitlemek istediğiniz konunun üzerine gelip Düzenle linkine tıklayınız. Yayımla sekmesi altında yer alan Görünürlük sekmesi yanında yer alan Düzenle linkine tıklayın ve genişleyen menüde yer alan Bu yazıyı ana sayfada sabitle seçeneğini seçip Tamam butonuna tıklayınız.