Yavaş Çalışan Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır

Yavaş Çalışan Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır

Bilgisayarınıza işetim sistemini kurduğunuz anda gayet hızlı ve performansı memnun edicidir ancak yalnız başına işletim sistemi bir işe yaramaz yüklediğiniz programlar ve internetten bir şekilde bilgisayarınıza bulaşan istenmeyen virüs ve casus yazılımlar kayıt dosyalarınızı bozucak ve bilgisayarınızı yavaşlatacaktır. Bilgisayarınızı düzenli olarak anti virüs programlarıyla virüs taraması yaptırın Spy bot programlarıyla spyware temizliği yaptırın bilgisayarınızın sistemine siz hükmedin…

Başlangıç programları bilgisayarınızın ramini harcamakta

Bellek tüketimini azaltmak için, Windows altında çalışan programları kontrol etmekten geçer. Ancak kullanıcılar hangi programın Windows altında çalıştığını anlamaları mümkün olmayabilir. Bunun yanında çalışan bazı programların gereksiz yere Windows başlangıç programları listesinde yer aldığı da bilinen bir gerçek. Şimdi bu gereksiz çalışan programların çalışmasını durduracağız.

Öncelikle, gereksiz gördüğünüz programları kaldırmak için başlat menüsündeki Programlar’a girin ve kullanmadığınız programları tek tek kaldırın. Ardından Başlat menüsünden çalıştırı bulun Windows XP, Windows Vista veya Windows 7 fark etmez başlat/Çalıştır’a girerek msconfig yazın ve karşınıza gelen yeni pencereden ‘Başlangıç’ sekmesini seçin. Burada karşınıza gelen listede işaretli olan ve kullanmadığınız programların işaretini kaldırabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var bilmediğiniz çalışan programları kaldırmayın aksi takdirde windowsunuz zarar görebilir.

Donanım gereksinimlerini azaltın

PC’niz 4GB’lık bir belleğe sahipse, büyük olasılıkla bu kapasitenin en fazla 3 ya da 3.5GB’ını kullanabilirsiniz. Bunun nedeni ise BIOS’unuzun kalan belleğinizi video ve Ethernet kartı gibi donanımlarınıza ayırmış olmasıdır.

Bu konuda daha detaylı bir bilgi edinebilmek için Denetim Masası’ndan Sistem’e girebileceğiniz gibi Çalıştır’a tıklayarak ‘devmgmt.msc’ de yazarak Aygıt Sürücüleri’ne ulaşabilirsiniz. Aygıt Sürücüsü’nü açtıktan sonra Görünüm’e girin ve türüne göre kaynaklar’ı seçin. Burada karşınıza gelen listede hangi donanımın ne oranda hafızanızı kullandığını anlayabilirsiniz. 512MB hafızalı bir ekran kartına sahipseniz, sistem hafızanızın 512MB’ının ekran kartına ayrıldığını da düşünebilirsiniz.

Bu problemden tamamen kurtulmak mümkün olmasa da hafıza üzerindeki etkisi kısmen azaltılabilir. Örneğin oyunlarla aranız iyi değilse, 512MB hafızalı bir ekran kartı yerine Vista altında da rahat çalışabileceğiniz 128MB’lık bir ekran kartı da işinizi görebilir.

Burada verilen bilgilerle sisteminizi hızlandırabilirsiniz. Ancak üst düzey kullanıcı değilseniz size verilen bilgilerin dışına çıkmamanız çünkü sistemi bozmanız halinde geri dönüşü olmayan zararlar verebilirsiniz. Sisteminizin alacağı bir zararda web sitemiz sorumlu tutulamaz www.Dijitalteknoloji.Net Pc ile ilgili verilen tüm bilgilerin daha önce denenip test edildiğini de unutmayınız. Bilgisayarınızdan daha iyi performans elde etmek istiyorsanız OVERCLOCK ‘da yapabilirsiniz. Overclock için daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayınız.