Overclock nedir

Overclock nedir

        Büyük yazı dizisi başlıyor. Soğutma teknikleri, voltaj değerlerini yükseltme ve çarpanları değiştirme yöntemleriyle, aynı donanımdan çok daha fazla performans elde edebilirsiniz. Daha fazla hız için okumaya devam edin.

overclock

        Overclock Türkçede tam karşılığını birebir bulunmasa da en uygun “hız aşımı-hız aşırtma” gibi terimlerle ifade edilmektedir. Biz kısaca overclock’a işlemci (CPU), RAM (Bellek), Ekran Kartı gibi donanımların normal çalışma frekansının daha üstünde bir frekans’ta çalışmaya zorlamak diyebiliriz.

        Overclock donanımınızın daha fazla güç harcamasına ve ısınmasına neden olur. Buda donanımınızın ömrünün kısalmasına neden olur. Tabi işin birde başka bir boyutu var donanımınızı kaç yılda bir yenilediğinizi bir düşünün ya da bir bilgisayarı en fazla kaç yıl kullandığınızı bir düşünecek olursanız overclock ile sisteminizi hızlandırmanız sizin için büyük bir avantaj sağlayacaktır.

        Birçok anakart üreticisi BIOS bilgisi olmadan işlemcinizi overclock edebileceğiniz Windows-araçları sunuyor. windows XP veya Vista artık stabil işletim sistemleri olarak geçerli olsalar da mavi ekran yada sisteminizin tıkanması halinde tüm yaptığınız değişiklikleri yok etmesi mümkündür. Bunun dışında program, overclock işlemi sırasında çökebilir. BIOS’ta ise böyle bir şey olmaz. Adım adım overclock devam ediyoruz .

Overclock nedir?

Overclock yararları ve zararları?

Soğutma ve Soğutma Çeşitleri

Overclock Terimler Sözlüğü

İşlemci (CPU) İçin Overclock

RAM (Bellek) için Overclock

Ekran Kartı için Overclock