LCD Monitör Satın Alma Rehberi

LCD Monitör Satın Alma Rehberi

LCD monitörlerin CRT monitörlere göre avantajları sadece boyutları ile sınırlı değil tüm yönleriyle araştırdığımız LCD monitörlerin CRT yani tüplü monitörlere göre bir çok avantajı var işte araştırmamızın sonuçları…

CRT monitör dönemi kapanalı epey oldu. Yeni bilgisayar alan kişiler artık tercihini mutlaka LCD monitörden yana yapıyor. Bugün 186 TL’ye 19 inç bir LCD monitör alınabiliyor. Yepyeni bir 19 inç CRT monitör satın almak için de aynı ücreti ödemeniz gerekli. Dolayısı ile LCD monitörler artık günümüzün “olmazsa olmaz”larından biri. Üstelik LCD monitöre terfi etmek size yer kazancından çok daha fazlasını sağlayacak. Peki, neler değişecek?

LCD monitörler panel yapıları itibariyle tam anlamıyla monitörün çerçevesine denk gelecek şekilde görüntü oluşturur. En iyi CRT monitörde bile teknololinin eski olması sebebiyle görüntüyü oturtmak zordur. Yuvarlak camlı CRT monitörlerde bu sorun pek belirgin hissedilmiyordu ancak düz camlı “flat” monitörler yaygınlaşmaya başladıkça tam dikdörtgen olan bir görüntü elde etmek oldukça güçleşti.

LCD monitörler çalışma masanızda kalabalık yerine zarafet sağlar. Çalışma odanız, ofisinizdeki masanız ya da monitörü kullanacağınız alan kısıtlı ise LCD monitörlerle sorunların üstesinden gelebilirsniz. Sonradan satın alınabilecek montaj aparatları ile monitörler duvara ya da bir dolap kapağına kolaylıkla takılabilir; dahası küçük bir TV Box ile bir televizyon kullanımı sağlayabilirler.

Zarif yapıları nedeniyle LCD monitörler ideal kullanım ortamınızı oluşturmanızı sağlar. Özel ayaklık tasarımına sahip olan modeller seçmeniz durumunda monitörünüzün ideal yüksekliğini sağlayabilirsiniz. Hiçbir CRT monitör yükseklik ayarı yapmanıza izin vermez. Ayrıca çalışma açısı ayarlayabilme ve pivot kullanım için monitörü 90 derece çevirebilme gibi özellikler de LCD monitörlere mahsustur.

LCD monitörler daha az güç tüketir. Malum elektriğimiz pahalı. Her şeyden önce bir LCD monitörün enerji tüketimi, yüzde 90 oranında panelinde kullanılan ışık kaynağının gücüne bağlıdır. 19 inç boyutlu standart bir LCD monitörün enerji tüketimi bir saatte 50W seviyesindedir. Aynı büyüklükteki bir CRT monitör ise yaklaşık 110W kadar güç tüketir.

Multimedya dünyasında artık CRT monitörlere pek yer kalmadı. Neden derseniz LCD monitörlerin bugün üzerinde hoparlör, USB çoklayıcı, kart okuyucu ve webcam bulunduran modelleri bile piyasaya çıktı. CRT monitörler ise sadece görüntü üretir ve üzerinde hiçbir multimedya aksesuarı bulundurmaz. Yine de vakti zamanında çıkan hoparlörlü bazı modelleri görmezden gelmemek gerekiyor.

19 inç boyutundaki bir LCD monitör size tam anlamıyla (19 x 2.54 cm) 48.26 cm görüntü sunar. CRT monitörlerde ise görülebilir ekran boyu yüzde 9 kadar monitörün ekran boyutuna göre değişir. Dolayısıyla aynı ekran büyüklüğüne sahip bir CRT ve bir LCD monitör kıyaslandığında LCD monitörler her koşulda üstün gelir.

LCD monitör kullanıcısı olmak daha uzun süreli bir iştir. Bir CRT monitörün ortalama kullanım süresi 10.000 saat seviyesindedir. LCD monitörlerde ise bu süre günümüzde 40.000 saate kadar ulaşmış durumda. LCD monitörler de belli bir süre sonra ekran parlaklığını kaybetmeye başlar ancak bu zamana kadar geçen süre bir CRT monitörün ömrünün yaklaşık üç katıdır.

CRT monitörler radyasyon yayımı nedeniyle insan sağlığına daha fazla zararlıdır. Ayrıca görüntülerin ekran tazeleme mantığı ile yenilenmesi özellikle uzun saat bilgisayar kullanan kişilerin gözleri için de tehlike arz eder. LCD monitörlerden ise yine yayılan düşük bir miktar radyasyon var ancak oluşturulan görüntüler durağan olduğundan gözü kesinlikle yormaz ve etkilemez.

LCD monitörler daha keskin görüntüler oluştururlar. Monitör doğal olan panel çözünürlüğünde kullanılıyorsa çizgilerin kenarlarını oldukça keskin bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Lakin giderilebilse de fontlardaki keskinlikler bazı kişiler için göz kamaştırıcı olabiliyor ancak fotoğraflar ve çizimler için idealdir.

LCD monitörler dijital görüntüleme desteğine sahiptir. Şayet monitörünüzde DVI ya da HDMI gibi bir dijital aktarım arabirimi bulunuyorsa çok daha kusursuz görüntüler elde edebilirsiniz. Daha çok CRT monitörlerde bulunan D-Sub arabirimi analog sinyaller ilettiğinden görüntülerde netlik, kırçıllaşma ve titreme gibi sorunlar olabiliyor. LCD monitörlerdeki yeni nesil bağlantı standartları ise alabileceğiniz en net ve kusursuz görüntüyü ekrana yansıtıyor.