LCD – Plazma Arasındaki Farklar

LCD – Plazma Arasındaki Farklar

Televizyon alacaksınız ancak Plazma’mı yoksa LCD’mi karar veremiyorsunuz. Önceliklerinizi ve özelliklerini bilmiyorsanız doğru kararı verme ihtimaliniz zor. Doğru tercihi yapmanıza yardımcı olalım.

 Mesela klasik tüplü televizyonları yerinden eden ve genel ismiyle “panel televizyon” olarak adlandırılan “plazma” ve “LCD” televizyonların özelliklerini, farklılıklarını bir parça merak edip de araştırdığınızda, karşınıza inanılmaz ayrıntılar ve akıllara zarar nitelikte özellikler çıkabiliyor.

Televizyonunuzu güneş ışığı alan veya aydınlık bir mekanda kullanacaksanız,  tercih etmelisiniz. LCD televizyonların yüksek parlaklık değerleri ve daha az ışık yansıtan yüzey özellikleri bu ortamlarda daha iyi sonuç verecektir. Ancak tüm zamanlar için düşünüyor iseniz Plazma’nın daha doğal ve doygun görüntü kalitesine, LCD ‘nin ulaşması pek mümkün değil. Bu arada her iki televizyon için de direkt güneş ışığı alan ve ısı kaynaklarına yakın olan bölgelerde kurulum ve kullanım yapmanın ekran görüntü kalitesinin ve kullanım ömrünün azalmasına neden olacağı için ciddi sakıncaları var.

Plazmalarda hareketli görüntü kalitesi LCD’ye göre daha üst seviyededir. LCD‘de izlediğiniz bir maç esnasında hareketlenmelerde donmalar, gölgelenmeler ve duraksamalar yaşayabilirsiniz. Ancak plazmalarda bu durum yok denilecek seviyededir.
Plazmaların görüş açısı 160-180 derecelere çıkarak LCD ‘lere göre göreceli bir üstünlük sağlar. Ancak LCD televizyonlarda da 140-175 derecelik görüntü açıları vardır ki hiç de yabana atılacak değerler değildir bunlar.

Her iki türde de ortalama kullanım süresi 60.000 saat olarak kabul edilmektedir. Bu rakam, bir başka ifadeyle günlük sekiz saatlik bir kullanımla 20 seneye tekabül etmektedir.

  Yukarıda belirttiğim üzere tüm mekanlarda daha üst bir görüntü teknolojisine ve daha doygun renklere sahip olan plazmalar, bu özelliklerinin bedeli olarak LCD’lere göre bir miktar daha fazla güç sarfiyatı yapmaktadırlar.
  Ekran boyutu avantajları açısından düşünüldüğünde; görece daha küçük ekranlarda LCD, büyük ekranlarda ise plazma tv öne çıkar.

LCD’lerin Avantajları

1)Daha iyi çözünürlük
2)Düşük güç tüketimi
3)Düşük ısı yayımı
4) Ömrü daha uzundur (75-80 bin saat)
5) Ömrü belirleyen lambalar değiştirilebiliyor.
6) LCD televizyonların hemen hepsi bilgisayar monitörü olarak da kullanılabiliyor. Bunun için televizyonda DVI girişi veya analog RGB girişi denilen bağlantıların olması yeterli.

LCD TV’lerin Dezavantajları :

1) Büyük model LCD’ler plazmalardan daha pahalı
2) Renkler kısmen doğal değil
3) Hareketli görüntülerde bulanıklık
4) Kontrast zayıf ara birime de sahip ve ücretsiz. Sistem dosyalarını da başarıyla temizleyebiliyor.
5) koyu siyah renk üretmesinin zor olması

Plazma TV’nin Avantajları :

1-Daha geniş renk yelpazesi
2-Dana geniş izleme açısı
3) Yüksek kontrast
4) Yüksek ekranlarda performanslı görüntü verebiliyor.
5) Plazmada gelen sinyalleri ekrana aktarma süresi LCD‘lere göre daha kısa.

Plazma TV’nin Dezavantajları :

1) Ömrü üç kat daha kısa
2) Düşük çözünürlük
3) Aydınlık odalarda kötü görüntü
4) Ağır olması Yüksek güç tüketimi
5) Küçük ve orta boy Tv’ler için daha pahalı