Fotoğraf Makinesi Satın Alırken Kendinize Sormanız Gerekenler

Fotoğraf Makinesi Satın Alırken Kendinize Sormanız Gerekenler

Dijital fotoğrafçılık giderek yaygınlaşıyor. Kompakt fotoğraf makinesi, DSLR ve cep telefonları üzerindeki fotoğraf makineleri, piyasada yaygın olarak kullanılmaktadır. Cep telefonu üzerindeki kameraların gelişmesi ile birlikte kompakt makineler yerini yavaş yavaş bırakmaya başladı. Bunu gören üreticilerde kompakt makineleri DSLR kıvamına doğru geliştirmeye başladılar. Teknik konularda fazla detaylara girmeyeceğiz. Çünkü makalemizde amaç tercih yapmanızda size yöne vermektir. Temel bilgileri edinmeniz yeterlidir. DSLR kullanmayan veya günü kurtarmaya yönelik, teknik ayarlarla uğraşmak istemeyen tüketiciler genelde kompakt makine tercih ediyor. Ancak daha fazlasını isteyen kullanıcılar için profesyonel makineler tercih etmelidir ancak fotoğrafçılığa yeni merak saldıysanız makalemizi mutlaka okuyunuz.

Fotoğraf Makinesi Satın Alırken Nasıl Karar Verilir

Fotoğraf makinesi alırken kendinize soracağınız bazı sorular size yön vermede etkili olacaktır. Toplum etkisinde kalmadan kulaktan dolma bilgiler yerine doğru terci sayesinde bir makineye 1000$ vermektense 300$ vercek yada terini yapacaksınız. Peki nasıl karar vereceksiniz?

Şehir dışına çıkıyor musunuz?
Gece çekimlerine meraklı mısınız?
WiFi, GPS ve Bluetooth sizin için önemli mi?
Makine üzerinde daha fazla kontrol istiyor musunuz?

Gezi alışkanlıklarınız kompakt makine tercihinizi etkileyecektir. Büyük arazilere çıkıyorsanız makinenizin lensi geniş açıyı en iyi şekilde sunmalı. Geniş araziden anlatmak istediğimiz tam da yukarıdaki gibi bir manzara. Yani özellikle odaklanmanız gereken bir objenin olmadığı, kadraja mümkün olduğunca daha fazla detayı sığdırmanızın gerektiği yerler. Gece çekimlerinde ışık kaynağınız muhtemelen sokak lambaları, yoldan geçen arabalar veya mekanlardaki yanar dönerli ışıklar olacak. Yani doğal ışık bulamayacaksınız. Muhtemelen flaş kullanmak isteyebilirsiniz. Fakat özel bir sebebiniz (önemi olmayan fotoğraflar) yoksa flaş desteğini son hamle olarak devreye sokun. Tabii bunu özel çekimler için söylüyoruz. Kaliteli bir kompakt makine, etraftaki doğal ışık kaynaklarından ne iyi şekilde yararlanmalıdır. Bu da haliyle makine üzerindeki lensin teknik özelliklerini iyi anlamaktan geçiyor. Lense ne kadar çok ışık girerse, fotoğraflarınızda o kadar kaliteli olur. Ayrıca ISO kozunuz var. Fakat çoğu kompakt makinede ISO şiddetini DSLR makinelerdeki gibi dilediğiniz şiddete kadar artırmanız, kumsaldaki kum taneciklerini görebileceğiniz (teknik karşılığı parazit) bir fotoğrafla karşılaşmanıza neden olabilir. ISO sorunu aslında gece çekimlerindeki fotoğrafları nerelerde kullanacağınızla da ilgili bir durum. Düşük çözünürlükle internete yüklemeyi düşünüyorsanız yüksek ISO kullanabilirsiniz.

Kompakt makineler bağlantı teknolojilerinden da yararlanmaya başladılar. Özellikle GPS başta olmak üzere bazı modellerde WiFi ve Bluetooth olanakları sunuluyor. Sürekli şehir dışı, yurtdışı gezen birisiyseniz yüzlerce farklı bölgede fotoğraf çekiyorsunuz demektir. GPS sayesinde konum bilgilerini fotoğrafa kaydedebilirsiniz. Diğer kablosuz bağlantıları da çektiğiniz fotoğrafları sosyal medya hesaplarınızda veya yakınınızdaki diğer aygıtlarla paylaşmanıza olanak tanıyor. Yukarıdaki Samsung üretimi fotoğraf makinesi bu özelliklerin hepsini barındıran ilk kompakt modeldi. Günümüzde birden fazla üreticinin bu yönde modeller geliştirdiğini görüyoruz.