Alexa Nedir – Ne İşe Yarar

Alexa Nedir – Ne İşe Yarar

Yükselen değer Alexa’da sıralama artık önemli bir etken web sitenizi satmak istediğiniz takdirde artık Alexa sıralaması da önemli peki alexa nedir alexada nasıl yükselirsiniz bu alexa ne işe yarıyor gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz işte Alexa nedir ayrıntılar…

Alexa’nın Sahibi kim?

Alexa kağıt üzerinde amazon.com şirketine aittir. Ancak Microsoft büyük ortaklarındandır ama her zaman amazon.com ön plandadır böylece Microsoft kendisini arka planda göstermektedir.

Alexa Sıralaması Nedir?

Alexa web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara yani sitenizin hit trafiğine göre sıralama yapmaktadır. Bunu TV programları için kullanılan reytinglere benzetebilirsiniz.
Alexarank neye göre belirleniyor?

Alexa toplistler gibi çalışmaz kendisine özgü birtakım kalite kriterleri bulunmakta bu kriterlere göre web siteniz Alexa sıralamasında yer edinmektesiniz.

Alexa Bilgileri Nerden Alıyor?

Alexa istatistikleri “Alexa Toolbar” adlı yazılımın kullanıcılarından alınan verilerden yola çıkılarak Alexa sıralamanız belirlenir.

Alexarank Kalite kriterleri nelerdir?

1- Visitor loyalty (Ziyaretçi Bağlılığı) : Alexa için en önemli kalite kriteri bu diyebiliriz. Yani bir web sitesini hep aynı ip adresleri ziyaret ediyorsa, bu web sitesinin bir marka olma yönünde yol aldığının en belirgin örneğidir.

2- Visits duration (Ziyaretçilerin Sitede durma süresi) : Alexa için bir diğer kalite faktörü de budur. Ziyaretçiler bir websitenizde ne kadar uzun süre kalıyorsa o sitenin içeriği kalitelidir ki insanlar siteyi hemen terk etmiyor. Ziyaretçi kalma süreside kalite belirlemede faktördür.

3- Sayfa Görüntülenme faktörü: Bir websitesinin sayfaları ne kadar çok görüntüleniyorsa bu websitesi o derece kaliteli olmaya adaydır. Ziyaretçiler hemen terk etmeden ziyaretlerini sürdürüyor. Yani sitelerde diğer sayfaları da ziyaret etmesi Alexa sıralamasında önemli faktör.

4- Tekil Hit: Kalite bazında en az etken olan faktör tekil hittir. Çünkü spam basarsınız yada popup reklam verirsiniz hitiniz 1 günde 1 milyon olabilir ama bu sitenizin kaliteli site oldugunu göstermez. Tekil hit grafiği sürekli takip ediliyor. Bir günlük hit patlaması sitenizi yerinden bile oynatmaz alexarank sıralamsında. Hitler haftalık aylık 3 aylık 6 aylık grafik ortalaması sonucu sitenizin rank değerine yansıyor.

5- Bookmarking (Doğrudan adres / Yer imi faktörü) : Domain adresini arama motorlarından değil de direk adres yazarak kaç kişinin geldiğinin verisi de kalite için önemli bir faktördür. Facebook mesela alexa için kaliteli bir sitedir.

Arama motorlarından yazıp gelen kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Domainin bilinirlik yada markasal faktörüde denilebilir buna Alexa kalite ölçüm merkezidir.

Sadece hit ölçmeye odaklı bir merkezi değildir

Alexarank bana fayda sağlar mı?

Nasıl ki Tv reyting ölçüm şirketi izlenme ölçüm raporlarını satıyorsa, Alexada arama motorlarına kalite sıralama sonuçlarını satıyor. Örnegin google şirketi alexa şirketinden aldığı nispeten kaliteli sitelerin üzerine daha çok örümcek gönderir. Google amcanında tek derdi kaliteli siteleri sıralamada daha üste almak olduğu için, ham siteler (yeni açılmış) yerine nispeten işlenmiş veri olan bu raporlardan faydalandığı bilinen bir gerçektir. Doğruluğu tartışılır belki ama alexarankınız ne kadar iyiyse, arama motorlarının gözünde de siteniz o kadar kalitelidir.

Kaliteli ve özgün bir içerikle sürekli konu yayınlarsanız artan Hitte buna bağlı olarak orantılı bir şekilde artacaktır. Böylece alexa değerinizde artacaktır. Alexa değeri genellikle PAGERANK ile karıştırılır fakat ikisi farklı şeylerdir