Aynı Ağdaki Bilgisayarların Adlarını, IP ve MAC Adreslerini Öğrenme

Aynı Ağdaki Bilgisayarların Adlarını, IP ve MAC Adreslerini Öğrenme

Bağlı olduğunuz ağdaki tüm cihazların adlarını, IP adreslerini ve MAC adreslerini öğrenebilirsiniz. Advanced IP Scanner adlı ücretsiz program ile bu işlemi kolayca yapabilirsiniz. Üstelik program kurulumda gerektirmiyor. İsterseniz portable (kurulumsuz) kullanabilirsiniz. Programın öne çıkan özellikleri arasında; IP adresi öğrenme, MAC adresi tespiti, Ağ paylaşımlarına kolay erişim imkanı, RDP ve Radmin ile bilgisayarların uzaktan kontrolü, Ağ bilgisayarlarını uzaktan açma/kapatma gibi özelliklerin yanı sıra oluşturulan listeleri CSV olarak dışa aktarabiliyorsunuz. LAN analizi için güvenilir ve ücretsiz bir ağ tarayıcısı olan Advanced IP Scanner programı ile tüm ağ aygıtlarını tarayabiliyorsunuz. Paylaşılan klasörlere ve FTP sunucularına erişebilirsiniz.

Advanced IP Scanner Programı

Advanced IP Scanner programı hızlı bir şekilde eş zamanlı olarak yüzlerce IP adresini tarama imkanı verir. Yazılım HTTP, HTTPS, FTP ve ortak dosya taramalarını destekler. Bilgisayarların adlarını, MAC adreslerini ve IP Adreslerini sizlere listeler.

ilk önce sizi şöyle bir ekran karşılar; burada IP sekmesine tıklarsanız dahil olduğunuz IP bloğu aralığı seçilir. İsterseniz bu bölümü manüel olarak değiştirebilirsiniz.

Mesela buradaki örnekte 192.168.2.1 – 192.168.2.254 aralığındaki tüm IP adresleri taranmıştır. Cihazların isimleri ve MAC adresleri liste halinde karşınıza çıkacaktır. 

Advanced IP Scanner İndirme Linki

https://www.advanced-ip-scanner.com/tr/