Telefonun Kamerasını Bilgisayarda Kullanma

Telefonun Kamerasını Bilgisayarda Kullanma

Son zamanlarda online eğitim ve videolu anlatımlar ile büyük bir ihtiyaç haline gelen telefon kamerasını bilgisayarda kullanma özelliği pek çok kişinin ihtiyacı haline geldi. Birçok kullanıcı görüntüyü bir şekilde bilgisayara yansıtıp ekran paylaşımı yaparak bu işlevi kullanmaya çalışıyor. Ancak bu yöntemlerde ekran küçüldüğü için çözünürlükte düşüyor. Bizim anlatacağımız uygulama ile telefonunuzun kamerasını tam olarak bilgisayarın kamerası gibi kullanabileceksiniz. Böylece hareket etme imkanınız olduğu gibi telefonunuzu uygun bir noktaya sabitleyerek ders anlatabilirsiniz. Böylece telefonlarınızın yüksek çözünürlüklü kameralarından tam anlamıyla faydalanabilirsiniz. Bu işlem için Irun Webcam adlı uygulamayı kullanacağız. Bu uygulama Android, IOS, Linux Ubuntu, MAC ve Windows işletim sistemlerine uygundur.

Telefonun veya Tabletinizin Kamerasını PC Kamerası Gibi Kullanma

Irun Webcam uygulaması ile telefon veya tabletinizin kamerasını kablosuz bir web kamerasına dönüştürür. Bu işlemi yapabilmeniz için telefon ve bilgisayarınızın aynı WİFİ ağına bağlı olduğundan emin olunuz.

İlk olarak https://iriun.com web sitesine gidin ve işletim sistemlerinize uygun olan uygulama ve programları cihazlarınıza yükleyiniz.

Bilgisayarınıza programı yüklediğiniz zaman şu ekran sizi karşılayacaktır;

Daha sonra cep telefonunuzdan Irun Webcam uygulamasını çalıştırın. Telefonunuz ile bilgisayarınız aynı Wi-Fi ağına bağlı olduğu için programlar otomatik olarak birbirini görecek ve kamera görüntüsü anında yansıyacaktır.

Telefonunuzun ekranı oldukça sade bir şekilde sizi karşılıyor. Ön kamera geçiş butonu ve flaşı açma/kapatma ikonu yer alır.

Bilgisayar ekranında ise Video Format bölümünden çözünürlük ayarını seçebilirsiniz. En yüksek çözünürlük ayarını seçerek kaliteli çekimler yapmak mümkün.

Şuanda bilgisayarınız Irun Webcam programını ayrı bir donanım olarak görüyor. Tek yapmanız gereken kullandığınız program yada uygulamadan Irun Webcam kamera seçeneğini seçiniz.