Web Tasarımcılar için En İyi Firefox Eklentileri

Web Tasarımcılar için En İyi Firefox Eklentileri

Her Web Tasarımcının bilgisayarında Mozilla Firefox internet tarayıcısı yüklüdür. Özellikle bazı sitelerde gördüğümüz renkler, tablolar yada formlar hoşumuza gider ve kendi sitemize uyarlamak isteriz. İşte böyle durumlarda tarayıcılar yetersiz kaldığı için ekstra yazılımlara ihtiyaç duyarız. Bu eklentiler sayesinde ilgili renklerin kodlarını, görsellerin boyutlarını yada alt yapıda çalışan kodları anında öğrenebilirsiz. Bunun yanı sıra geliştiriciler için daha pek çok özellik yer alıyor. Eğer web tasarım işleri ile uğraşıyorsanız bu eklentiler ile tarayıcınızın donanımlarını mutlaka artırmalısınız.

Makalede Neler Var?

Web developer

Bu eklenti tarayıcılar İçin Web geliştirici araç çubuğu uygulamasıdır. Eklenti sayesinde bir web sayfasının tüm özelliklerini görebilirsiniz. İstediğiniz özellikleri devre dışı bırakabilirsiniz. çerezleri görebilir, silebilir ve kayıt edilmesini önleyebilir, stil dosyalarını görebilirsiniz. URL adreslerini tek sayfada listeleme özelliğine sahip. Formları inceleyebilir, gönderim metodunu değiştirebilirsiniz. Sayfada yer alan resimleri listeleyebilirsiniz. Resimlerin boyutlarına bakabilirsiniz. Javascript kodlarını inceleyebilir sayfayı belirlediğiniz boyutlarda görüntüleyebilirsiniz.

Web developer İndirme Linki

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/web-developer

Firebug

Firefox HTML, CSS, Javascript düzenleme eklentisi olan Firebug tasarımcılar için tam manasıyla mükemmel bir araçtır. Sayfaları anlık düzenlemenize ve görmenize olanak sağlıyor. Bir sayfanın CSS düzenini değiştirdiğinizde anında değişikliği görebiliyorsunuz. Oluşan hataları düzenleme şansına sahip oluyorsunuz. CSS stil dosyalarında eşzamanlı değişiklikler yaparak daha iyi görsel sonuçlar alabilirsiniz. Web sayfasındaki öğeleri kolayca seçebilme imkanı verir.

Firebug İndirme Linki

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/firebug

Colorzilla

Renklerin kodlarını öğrenebileceğiniz bir araçtır. Mesela bir sitede gördüğünüz rengin anında Colorzilla ile kodunu öğrenebilirsiniz. Başlık rengi, tablo rengi, hatta resimler üzerinde yer alan renklere kadar.

Colorzilla İndirme Linki

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/colorzilla

MeasureIt

Çok önemsenmese de oldukça işe yaramaktadır. Eklenti tam olarak site içerisindeki nesnelerin tam boyutunu vermektedir. Normalde bunun için kodlara bakarız ancak bu zor olmasa da yine de uğraştırıcı bir durumdur.

MeasureIt İndirme Linki

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/measureit