Breadcrumb Nedir Kısaca

Breadcrumb Nedir Kısaca

Breadcrumb nedir, Breadcrumb ne demek, Breadcrumb kullanımı ve Breadcrumb’ın SEO’ya olan etkisinden bahsedeceğiz. Geçtiğimiz yıllarda Google tarafından arama motorlarına olan etkisi açıklanan Breadcrumb kelimesinin anlamı Ekmek Kırıntısıdır. İnternet sayfalarında kolay gezinmeyi amaçlayan basit bir gezinti menüsüdür. Bu sisteme ekmek kırıntısı denmesinin sebebi ise Hansel ve Gretel hikayesindeki iki kardeşin eve dönüş yolunu bulabilmek için yerlere serpiştirdiği ekmek kırıntılarından faydalanmalarına dayanmaktadır. Bu gezinti menüleri genellikle Konu başlıklarının altına yada üstüne yerleştirilmektedir. Bu sayede ziyaretçi girdiği sayfanın yada incelediği ürünün hangi kategori içersin de yer aldığını kolayca anlar.

Breadcrumb Çalıma Mantığı

breadcrumbs-nedir
Bu sistemin çalışma mantığı şu şekildedir; Ziyaretçi ziyaret ettiği sayfanın bir alt sayfasına geçtiğin de, bir önceki sayfaya geri dönmek istediğinde yukarıda çıkan bu ekmek kırıntısı menüsüne tıklayarak kolaylıkla bir önce ki yada daha önce ki sayfaya geri dönebilir. Bu çalışma mantığı alt sayfalar ve üst sayfalar  veya alt kategoriler üst kategoriler arasında kolayca gezinebilmeyi amaçlar. Alt kategorilerden oluşan bir sitenin daha hızlı gezinebilmesini amaçlar.

Genel bir ekmek kırıntısı görünümü
Anasayfa > Kategori Adı > Alt Kategori Adı > Sayfa Adı

Bu sistem arama motorlarının botlarına kolaylık sağlar. İçerik ya da ürün sayfalarınızı kategorize ettiğiniz zaman arama motorlarının sonuçlarında da görebilirsiniz. Zaman zaman kullanıcılar aradıkları ürünün kategorisine ulaşmak isteyebilir. Benzer ürünlere bakmak yada konuları incelmek gibi. Peki arama sonuçlarında göstermenin sebebi nedir, burada ziyaretçiler arama sonucundan doğrudan kategoriye gitmek isterlerse zaman kaybetmeden doğrudan kategoriye gidebilirler.