Disqus Yorum Sistemini WordPress Siteye Ekleme

Disqus Yorum Sistemini WordPress Siteye Ekleme

Disqus WordPress siteye nasıl eklenir? Son dönemlerin meşhur yorum uygulama sistemi Disqus’ı WordPress websitenize entegre edebiliriniz. Peki Disqus nedir? Disqus, web siteleri ve çevrim içi topluluklara yönelik yorum yönetim platformudur. Eğer çok fazla yorum alan bir web siteye sahipseniz Disqus platformunu mutlaka kullanmalısınız. Sosyal medya entegrasyonu olan bu sistemde kullanıcı profilleri, spam ve yorum yönetimi, sayısal analiz, e-posta ile bildirimi gibi birçok özelliği kullanabiliyorsunuz. Web sitenizze yapılan yorumlar Disqus platformunda depolanır. Daha sonra otomatik olarak web sitenizde gösterilir. WordPress’te içerik ve yorumlar database’den yüklenir. SQL sorguları web sitenizi yavaşlatan önemli unsurlardan biridir. Yorum kısmını Disqus’e aktararak sunucu yükünden kurtulmuş olursunuz.

Neden Disqus Kullanmalıyız

Eğer sitenizde yorum sistemi olarak güçlü bir eklenti arıyorsanız benzersiz özellikleriyle Disqus tercih etmeniz gereken tek seçenektir. En kapsamlı özellikleri içerisinde barındırmaktadır bunlar temel olarak sosyal medya hesabı ile yorum, yeni yorumları otomatik olarak mail ile bildirim ve güçlü spam filtresi bulunmaktadır. Disqus, her boyuttaki yayıncıların sadakat oluşturmak, okuyucuları korumak ve gelişen toplulukları teşvik etmek için doğrudan kitleleriyle etkileşimde bulunmalarına yardımcı olur.

WordPress Disqus Eklentisinin Özellikleri

WordPress Disqus eklentisi ile dakikalar içinde yorumlarınızı içe aktarabilirsiniz. E-posta bildirimleri ve kişiselleştirilmiş özetlerle kullanıcıları sitenize geri getirin, kullanıcı tarafından oluşturulan içerikle SEO sıralamasını iyileştirin, Akismet tarafından desteklenmektedir. Anti-spam filtresiyle spam yorumları sitenizden uzak tutun. Facebook, Twitter ve Google hesapları için sosyal giriş desteği bulunmaktadır. Yedekleme veya başka bir sisteme geçiş yapmak istediğinizde XML ile yorumları dışa aktarabiliyorsunuz. Sitenizdeki genel etkileşimi ölçmek için Analytics kontrol paneli de bulunuyor. En önemlisi de Mobil duyarlı tasarım özelliğini bulunmasıdır. Bu sayede tasarımınız etkilenmez.

İsterseniz eğlenceli tartışma ortamı yaratabilirsiniz. Oylama, fotoğraf ve video yükleme, zengin medya yerleştirme (Youtube, Twitter, Vimeo ve daha fazlası), spoiler etiketleri, HTML etiketlerinin yanı sıra kod parçaları ekleme gibi daha pek çok özellik bulunuyor. Yorumları en eski, en yeni ve en iyi yorumlara göre sıralayabilirsiniz.

WordPress Disqus Eklentisi Nasıl Yüklenir

Disqus eklentisini web sitenize kolayca yükleyip aktif hale getirebilirsiniz. Eklentiyi kurmak için ilk önce Admin paneline giriş yapıyorsunuz. Sol menüden Eklentiler sekmesi altında bulunan Yeni Ekle linkine tıklıyorsunuz. Eklentilerde Ara kısmına gelerek eklentinin adını Disqus Comment System yazıyorsunuz. Çıkan listeden eklentinin yanında bulunan Hemen Yükle linkine tıklayarak eklentiyi kuruyorsunuz. Eklenti yüklendikten sonra eklentiyi aktif hale getirmek için Etkinleştir linkine tıklayarak eklentiyi çalıştırıyorsunuz. Manuel olarak kurmak istiyorsanız https://wordpress.org/plugins/disqus-comment-system/ adresinden indirebilirsiniz.

Disqus Comment System Ayalarını Yapma

Eklentiyi aktif ettikten sonra yönetim panelinizde Disqus sekmesi geliyor. Bu sekmeye tıkladığınızda açılan sayfadan Site Configuration sekmesine tıklayın. Shortname, API Public Key, API Secret Key, API Access Token, Site Secret Key bölümlerini doldurmalsınız. Bunun için Disqus’ın kendi sitesini kullanmanız gerekiyor. Bunun için https://disqus.com/api/applications/register/ ilgili linki kullanabilirsiniz. Linkten ykaydınızı yaptıktan sonra Details bölümünden gerekli bilgilerinizi alabilirsiniz.