WordPress Yazı veya Sayfa Nasıl Şifrelenir

WordPress Yazı veya Sayfa Nasıl Şifrelenir

WordPress yazılarınızı korumak amaçlı şifreleyebilirsiniz. Bazı yazıları takipçilerinize özel olarak hazırlayabilirsiniz. Özellikle sosyal medya grupları, Whatsapp veya günlük hayatta dahil olduğunuz bir grubunuz varsa ve bu guruba özel yazı yazma ihtiyacı duyuyorsanız ilgili yazı veya sayfayı şifreleyebilirsiniz. Üstelik bunu yapmak oldukça kolay çünkü WordPress size bu imkanı sunuyor. Herhangi bir eklenti yüklemenize gerek kalmadan yazınızı şifreleyip istemediğiniz kişilere göstermeyebiliyorsunuz. Belirlediğiniz şifreyi paylaştığınız kişiler dışında yayınladığınız yazı veya sayfayı kimse göremez. İsterseniz sadece üyelerinize özel sayfalar hazırlayabilirsiniz. Abonelik sistemi oluşturduğunuz kullanıcılarınıza açtığınız sayfaları sadece şifreyi ilgili kişiye verişeniz bilgi takibi gibi içerikler oluşturabilir ve böylece sadece o kişiye yayımlamış olursunuz.

WordPress Yazı / Sayfa Şifreleme Nasıl Yapılır

İlk olarak şifrelemek istediğiniz yazı veya sayfa içindeyken Yayımla bölümü altında yer alan Görünürlük kısmındaki Düzenle linkine tıklayınız. Aşağıya doğru menü açılacaktır. Buradaki seçeneklerden bir tanesi Parola korumalı seçeneğidir. Bu seçeneği seçtikten sonra Parola bölümüne şifrenizi giriniz. İlgili içeriği yayımladığınızda parolalı şekilde yayımlamış olursunuz.

Bu bölümde yer alan Özel seçeneği ise ilgili içeriği sadece admin ve editörler görüntüleyebilir.

Eğer Temanız şifrelenen içeriğin ön izlemesini, özet görüntülerini gösteriyorsa bu sayfaları anasayfa, kategori sayfası ve arşivden gizleyebilmek için temanıza bir kod parçası eklemeniz gerekiyor.

Yönetim panelinizden Görünüm -> Düzenleyici sekmesine tıklayın açılan sayfada Tema İşlevleri (functions.php) seçeneğini göreceksiniz. Buraya tıklayıp aşağıdaki kodu ekleyin ve Dosyayı Güncelle butonuna tıklayın

Functions.php Eklemeniz Gereken Kod:

function exclude_protected($where) {
global $wpdb;
return $where .= " AND {$wpdb->posts}.post_password = '' ";
}
function exclude_protected_action($query) {
if( !is_single() && !is_page() && !is_admin() ) {
add_filter( 'posts_where', 'exclude_protected' );
}
}
add_action('pre_get_posts', 'exclude_protected_action');