En Çok Kazandıran Sosyal Medya Kampanya Fikirleri

En Çok Kazandıran Sosyal Medya Kampanya Fikirleri

Sosyal medyayı doğru kullanma rehberini daha önce yayınlamıştık, şimdi gelelim en çok kazandıran sosyal medya kampanya fikirlerinden bahsedeceğiz. Fikirlerinizi sosyal medyaya yansıttınız, Hedefleriniz ve amaçlarınız belirlendi. Şimdi sıra bu doğrultuda kampanyalar oluşturmaya geldi. Mesajlarınızı daha çok kişiye duyurmanız ve etkileşimi artırmak için, nasıl daha iyi kampanyalar oluşturabileceğiniz konusunda bazı fikirler vereceğiz. Şunu şunu yapın yerine size bakış açınızı genişletecek fikirler sunacağız. Böylece daha etkili kampanyalar oluşturabileceksiniz.

Kampanya – GIF ile İsteneni Yaptırma

Gif bir resim yapılır. Bu resim tıpkı bir Puzzle gibi parçalara ayrılır. GIF hareketli olduğu için resmi denk getirip ekran görüntüsünü paylaşan ilk 100 takipçiye hediye verilir. Facebook’ta yapılacak olan paylaşım ve beğeniler nedeni ile etkileşim artacaktır.

Kampanya – #…selfie

(#magazaismiselfie) Mağazamızda çektiğiniz selfieleri #magazaismiselfie etiketi ile Twitter ve Instagram da paylaşın. Anı dondurun ve o günü ölümsüz kılın. Paylaşan herkesi sürpriz hediyeler bekliyor.

Not: Hediye olarak kitap, o günün anısı bir tişört, çerçevelenmiş bir şekilde selfie fotoğrafının gönderilmesi gibi maliyeti düşük seçenekler kullanılabilir. Kampanya için Sosyal platform kısıtlaması yapmanıza gerek yok, tüm sosyal mecraları kapsayan kampanya yapabilirsiniz. Proje kapsamında paylaşılan birbirinden eğlenceli sıradışı fotoğrafları görmek için Facebook, Twitter, Instagram’da #……Selfie etiketini arama yapılması yeterli.

Kampanya – Arkadaş Etiketletme

Takipçilerinizin dikkatini çekecek bir ürün için hediye kampanyası düzenleyin, kampanyaya katılma şartı ise belirleyeceğiniz bir #hashtag ve 3 arkadaşınızı etiketlemek gibi bir şart koşun, böylece zincirleme bir hareket başlatmış olacaksınız. Kazanan kişilerden hediyeleriyle birlikte çekilmiş bir fotoğraf paylaşmasını isteyin ve takipçilerinize duyurun. Güvenirliğiniz artacaktır.

Kampanya – #hashtag

#….hashtag ile yazılan ve en çok retweet edilen tweetler içinden kampanya jürisi tarafından ilk 5 tweete hediye gönderimi yapılır. Konuyu sadece Twitter üzerinden değil aynı zamanda Facebook ve Instagram üzerinden de düşünülebilir fakat bu format en çok Twitterda rağbet görmektedir.

Not: Bu kampanyanın tüm detayları sosyal medya ve Web sitesi üzerinden detaylı bir şekilde açıklanması gerekiyor.

Kampanya – Şanslı Tweet

Bir önceki kampanya ile benzerlikler taşıyor. Bu kampanyaya katılmak için kişilerin # ve @ ile tweet atmaları gerekir.

Örnek: Sürpriz hediyelerle dolu müthiş bir iletişim kutusu kazanmak için #iletişimdemek hashtagi ile bu tweeti yanıtlayın. Şanslı 3 katılımcıdan biri olma şansını yakalayın. Size vereceğimiz sürpriz hediyelerin sahibi olun.

Örnek yanıt: @ …… #iletişimdemek hayatı yaşamak demek…

Not: Bu kampanyanın da şartlarının sosyal medya ve Web sitesi üzerinden net bir şekilde belirlemelisiniz. Kazananların ne zaman açıklanacağının özellikle belirlenmesi gerekir. Sürpriz hediyeden çok hediyenin ne olduğunun belli olması da daha çok ilgi çekmektedir.

Kampanya – Twitter Anket

Basit bir soru – cevaptan oluşan ancak etkileşim oranı yüksek olacak bir kampanya şeklidir. Yapmamız gereken tek şey bir soru oluşturmak ve Twitter üzerinden bu soruyu paylaşmaktır. Bu soru tanıtmak istediğiniz ürün yada hizmet ile alakalı olabilir. Doğru cevabı veren ilk 5 kişi ödül kazanır. Eğer köklü bir firmaysanız. Geçmişiniz ile ilgili sorularda sorarak kullanıcıları firmanızla alakalı araştırma yapmaya yönlendirebilirsiniz.

Kampanya – QR kod

Eğer bir mekan tanıtımı veya açılış gibi bir etkinlik var ise; etkinlik girişinde herkese QR kod içeren bir giriş kartı dağıtılır. Her QR kod bir soru sayfasına yönlenir. Soruyu yanıtlayıp # ve @ ile birlikte tweet atanlar süpriz hediye, indirimli ürün yada kupon kazanır.

Kampanya -Yaratıcı Cevap

Twitter üzerinden soruya en yaratıcı cevabı veren katılımcı gün sonunda hediye kazanır.

Not: En iyi cevabın neye göre seçileceği mutlaka belirtilmelidir. Kampanyanın süresi yani ne zaman son bulacağı, verilecek olan hediye gibi bilgiler kullanıcılara açıklanması gerekir.