Sosyal Medyada Hesap Açmadan Önce Cevaplamanız Gereken Sorular

Sosyal Medyada Hesap Açmadan Önce Cevaplamanız Gereken Sorular

Sosyal Medya Uzmanlığı giderek artan bir ihtiyaç haline geldi. Google‘de yapılan arama miktarı her ay giderek daha da artmaktadır. İş ilanlarında gözle görülür bir artış bulunmaktadır. Büyük şirketler kadar küçük ve orta ölçekli firmalarda sosyal medyanın etkisi fark etmiş durumdalar. Durum aslında çok basit, insanlar eskiden televizyon başındaydı. Bu nedenle reklamlar ağırlıklı olarak televizyona yapılırdı. Gazete ve dergilerde peşinden takip ederdi. Şimdi ise akıllı cep telefonlarının yaygınlaşması ile birlikte sosyal medyada adeta patlama yaşandı ve hemen hemen her akıllı telefon kullanıcısının en az bir sosyal medya hesabı bulunuyor. Bunu bilen firmalarda kendilerini bu alanda da temsil eden hesaplar

Makalede Neler Var?

Neden Sosyal Medya

Sosyal Medyada var olmalıyız, Facebook sayfamız çok beğeni almalı, Twitter‘da takipçi kazanmalıyız” Instagram hesabımızın beğeni sayısı artmalı gibi cümleler artık markaların standart söylemleri haline geldi. Gerekçelerde hemen hemen hepsinde aynıdır. Marka bilinirliğini artırma, tanıtım ve reklamın yanı sıra müşteriyle anında sıcak temas kurmaktır.
Firmalar pek çok şey istiyor fakat kaç tane firma aşağıdaki soruların yanıtlarını arıyor?

Facebook sayfamız çok fazla beğeni aldı. Peki ya sonra ne olacak?
Twitter takipçi sayımız 100 bini geçti. Sonuç?
Instagram sayfamız 50B takipçiye ulaştı. Şimdi ne yapıyoruz?
Markamıza ait bir bloğumuz var. Düzenli ve özgün içerik giriyormusunuz?

Her geçen gün yeni bir sosyal medya platformu çıkıyor. Tüm sosyal platformlarda bulunmak, her platformu pazarlama iletişimi için kullanmak eğer sosyal medya stratejinizi oluşturuyorsa, yanlış yolda olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Tüm sosyal platformların hedeflemeleri ve konseptleri farklıdır. Bazıları için içerik ön plandayken, bazılarında fotoğraf, bazısında ise müşteri etkileşimi sağlanır. Hepsini ortak özelliği ise en başından belirlenmelidir. O da hedeftir.
sosyal-medya-marketing
Sosyal Medya Stratejinizden başarıya ulaşmayı bekliyorsanız, işe en başından doğru başlamalısınız. 5N 1K kuralına uymalısınız.

5N 1K Kuralı Nedir?

Bu bir planlama Yöntemidir. Okuyucu kafasında oluşan ne, neden, nasıl, nerede, ne zaman, kim sorularının yanıtlarını bulabilmesi gerekiyor.

NE – Konuyu verir
NEDEN – Amacı verir
NASIL – Yöntemi belirler
NEREDE – Mekan ve yer kavramları
NE ZAMAN – Süre ve süreç kavramları
KİM – İlgili ve sorumlu kişileri belirler

Sosyal Medya‘da doğru stratejiler oluşturmak aslında çok zor bir işlem değil. Unutulmaması gereken şey Facebookta 10k beğeni aldığımda ne olacak? Sonrasında ne yapacağım? sorularının cevabını önceden hazırlamış olmanız gerekiyor.