Google Analytics Sertifikası Nasıl Alınır

Google Analytics Sertifikası Nasıl Alınır

Bir Google hizmeti olan Analytics, web sitelerin ziyaretçi sayısının yanı sıra ziyaretçi tipi ve davranışları hakkında da pek çok bilgi veren geniş bir platformdur. Web site sahiplerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan bu hizmet için artık pek çok dev şirkette bilgi sahibi olmanızı istiyor. Hatta bildiğinizi kanıtlayan Google tarafından verilen Analytics sertifikası isteyen kurumlar dahi bulunuyor. Bu makalemizde Google Analytics sertifikası nasıl alınır? Analytics sınavına nasıl çalışılır, kaynaklar hakkında bilgi vereceğiz. Videolu eğitimleri aldıktan sonra hesabınızda uygulayarak hem daha iyi öğrenebilir hemde sınavı kolayca geçebilirsiniz.

Google Analytics Sertifika Sınavı

Google Analytics sertifika sınavı İnternet üzerinden online yapılan bir sınavdır. Eğer günlük hayatta zaten Analytics kullanıyorsanız sınavı kolayca bitirebilirsiniz. Sınav esnasında farklı bir tarayıcıyı kullanabiliyorsunuz. Yani takıldığınız sorularda yine Google’den destek alabilirsiniz. Sınav süresi 90 dakika olarak belirlenmiş. Toplamda 70 soru ve soruların %80’inin yapılması isteniyor. Yani en az 56 soruya doğru cevap vermeniz gerekiyor. Sertifikanın 18 ay geçerlilik süresi bulunuyor. 18 ayın sonunda tekrar sınava girerek sertifikanızın süresini yenileyebilirsiniz. Google bu sınavı şu şekilde tarif ediyor; “Google Analytics bireysel kalifikasyon sınavı, temel ve ileri düzey Google Analytics kavramlarını kapsar. Sınav konuları şunlardır: 1) planlama ve ilkeler, 2) uygulama ve veri toplama, 3) yapılandırma ve yönetim, 4) dönüşüm ve ilişkilendirme, 5) raporlar, metrikler ve boyutlar

Google Analytics Sertifika Başvurusu

Sınava başvurmak için https://www.google.com/partners adresine gidiyorsunuz. Hesabınızla giriş yaptıktan sonra Sertifikalar sekmesinde yer alan Analytics seçeneğine tıklayın. Burada dili Türkçe seçtikten sonra Sınava Başla butonuna tıklamanız yeterlidir.

Sınava katılmadan önce https://analyticsacademy.withgoogle.com adresine gidip Analytics hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Burada sizi karşılayan sayfada Dijital Analiz Temelleri, Google Analytics Platformu İlkeleri, E-ticaret Analytics: Veriden Karara, Mobil App Analytics Temelleri, Google Etiket Yöneticisi Temelleri olmak üzere 5 temel ders yer alıyor. Dersler kendi içinde alt başlıklara ayrılmış durumda. Dersler Videolu olarak anlatıldığı için sıkılmadan izleyerek öğrenebilirsiniz. Videolar İngilizce fakat alt yazılı olarak hazırlanmış, alt yazıyı Türkçe yaprak hiç zorlanmadan öğrenebilirsiniz.

Sınav sırasında internette arama yapabiliyorsunuz. Emin olamadığınız noktalarda Google Analytics hesabınıza göz atabilirsiniz. Sınav sırasında soruları boş bırakabilir veya işaretleyebilirsiniz. Emin olamadığınız soruları işaretleyip bildiğiniz soruları yaptıktan sonra onlara geri dönmeniz hem öğrenmeniz daha doğru bir yöntemdir.

Eğer Google Analytics kullanıcısı değilseniz yani bu işte yeniyseniz size tavsiyem hesabınıza girin ve alt üst edin, her detaya dikkat edin. Sınavda soru tipleri çok çeşitlilik içeriyor. Bu nedenle bazı sorularda size aslında pek çok soru sorulabiliyor. Eğer sınavı geçemezseniz üzülmeyin, yedi gün içersin de sınava tekrar girebilirsiniz.