Sosyal Medyada Müşterilerle Güçlü İlişkiler Nasıl Kurulur

Sosyal Medyada Müşterilerle Güçlü İlişkiler Nasıl Kurulur

Sosyal medyada güçlü ilişkiler kurma yolları nelerdir? Öncelikle sosyal medya ne işinize yarıyor? Sorusunu kendinize sormanız gerekiyor. Sosyal medyayı içerik paylaşacak bir platform olarak mı görüyorsunuz. Sitenize trafik çekmek için mi kullanıyorsunuz? Peki ya markanız için ne yapıyorsunuz? Sosyal medyada olma amacınız nedir? Bu soruların cevabı ne oldu? Rakipleriniz yada benzerleriniz sosyal medyada bambaşka bir hava oluşturmuşken siz neden onlardan geri kaldınız. Sosyal medya iletişime dayalı bir sistemdir. Müşterilerinizle güçlü ilişkiler kurmanıza imkan verir. Siz zaten bu makaleye ulaştığınıza göre amacınız artık marka imajını düzeltip müşterilerinizle iyi ilişkiler kurmaktır. Bu yazıda sosyal medyada müşterilerinizle güçlü ilişkiler kurmak için tavsiyelerde bulacağız.

Doğrudan Anlatmak Yerine Dolaylı Anlatımı Tercih Etmek

Bir çok firma sosyal medyada kampanya düzenlerken veya bir şey anlatırken doğrudan konuya giriyorlar. “Bizim ürünümüz en iyisi”, “Kaçırılmayacak fırsat”, “Bu ürünü mutlaka alın” gibi sloganları sadece metinlerde değil aynı zamanda görsel ve videolarda da yapmaktadırlar. Sonu belli olan bir filmi izlermiydiniz yada hikayesini bildiğiniz bir diziyi, senarist dizi yada filmi öyle bir kurguluyor ki insanlar hep bir sonraki karede ne olacağını merak ediyor. Hatta dizinin bölümü öyle bir noktada bitiyor ki izleyici bir sonraki haftayı iple çekiyor. İşte sosyal medya paylaşımlarınız da böyle olmalı.

Sosyal Medyada Paylaşılan İçeriği İlgi Çekici Hale Getirme

Mizahi Paylaşım: Mizah yapmakta mizahı anlamakta akıl işidir. Hayatta olduğu gibi sosyal medyada da mizah ilgi görüyor. Müşterilerinizle duygusal bağ kurmak için kolay ve etkili bir yöntemdir. Sürekli mizah paylaşmak sayfayı amacından çıkartır. Dikkatli olmak gerekir.

Fayda Sağlayın: Müşterilerinizin hayatını kolaylaştıracak çözümler üretin. Bu işinizle ilgili bazı püf noktaları paylaşmakta olabilir. Böylece müşterileriniz markanıza daha samimi bir şekilde bakmaya başlayacaktır.

Kişiselleştirilmiş Bir Dil Kullanın: Kullandığınız dil sade olmalı. Siz alengirli süslü cümleler kurabilirsiniz fakat müşterileriniz yazdıklarınızı anlayabilir mi? Sosyal medya, binalara hapsolmuş markaları aslında halkın arasına karışmasını sağladı. Gündelik sade bir dil ile iletişim kurarsanız 7’den 70’e her kesimden insan sizi anlayabilecektir.

Şaşırtıcı Sürprizler Yapın: Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi sanal alemde de insanlar sürprizleri seviyorlar. Siz de müşterileriniz için özel bir şeyler yapabilir ve onları küçük sürprizlerle mutlu edebilirsiniz.

Hatalarınızı Kabullenin: eğer çalıştığınız kurum bir hata yaparsa bunu kabullenin. Açıkça kurtarmaya çalışayım derken daha çok batırabilirsiniz. Bir kişi her zaman kandırabilirsiniz fakat herkesi her zaman kandıramazsınız. Bu nedenle müşterilerinize şeffaf olmalısınız. Sonuçta sizde insansınız hata yapabilirsiniz. Samimiyetiniz müşterilerinizle ilişkilerinizi güçlendirecektir.