Google Sıralamasını Belirleyen Faktörler Nelerdir

Google Sıralamasını Belirleyen Faktörler Nelerdir

Google arama motoru sonuçları sıralarken kendi geliştirmiş olduğu algoritmaya başvurur. Bu algoritma sürekli olarak güncellenir ve baz aldığı kriterler değişiklik gösterir. Önem verdiği faktörlerin sıralamasını değiştirse de kriteri çöpe atmıyor. Yani bugünün en önemli etkeni yarın daha az öneme sahip olabiliyor. Örneğin bir sosyal medya platformunu düşünelim, Google buradaki paylaşımlara çok önem verirken bir anda bu tip ortamlarda yapılan paylaşımlara verdiği değeri azaltabilir. Çünkü kullanıcıların alışkanlıkları değişiklik gösteriyor. Bunun yanı sıra webmasterların sonuçları manipüle etmeye çalışması ve Google arama motorunun kullanıcılara daha iyi sonuçlar verme çabası nedeni ile yapılan değişiklikleri sürekli olarak takip etmeli ve Google’nin bizden istediği gibi bir web sitesi sunmalıyız.

Domain SEO Etkisi

Domain Yaşı: arama motorları ciddi bir öneme sahip olmasa da yeni domain ile eski domain arasında fark olduğunu belirtiyor.

Üst Seviye Alan Adında Görünen Anahtar Kelime (Appears in Top Level Domain): Domain isminde anahtar kelimelerin geçmesi çok fazla önemli olmasa da konuyla ilgili fikir verir.

Domain Adın’da İlk Olarak Anahtar Kelime’nin Geçmesi : Arama Motorları’nın sıralama faktörleri listesinde, hedeflenen kelimenin domain isminin başında, orta veya sonunda olması olmayan diğer sitelere göre avantajlı olmaktadır.

Domain Kayıt Süresi: Google patent şöyle der: Değerli domainler genelde satın alınırken birkaç yıllığına alınırken, kötü amaçlar için kullanılan domainler ise çok nadiren uzun süreliğine satın alınır. Bu nedenle domain’in alındığı süre SEO’ya etki eden faktörler arasındadır.

Alt Domain İsmi’ndeki Anahtar Kelimeler: SEOMoz’s alt domain’de bulunan anahtar kelimelerin faydası olduğunu kabul etmiştir:

Domain Geçmişi: Who is platformları veya diğer sitelerden alınan linkler sitenizi olumlu yada olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle geçmiş linkleri pasif hale getirmelisiniz. Bunun için Google Webmaster Tools kullanmanız gerekiyor.

Tam Eşleşmeli Domainler: EMDs (Tam Eşleşmeli Domainler) site sahiplerine arama motorlarında eğer gerçekten kaliteli içerikler üretebiliyorlarsa üstünlük sağlayabilirler ama kaliteli değilseler EMD güncellemesi ile sıralama kaybı yaşarlar.

Gizlenen Who Is Bilgisi: Gizlenen Who Is bilgisi “bir şeyleri gizlemeye çalışma” anlamına gelebilir ve buda pek olumlu bir şey değildir.

Ceza Almış Who Is Sahibi: Google eğer bir kişinin spam yaptığını tespit etmiş ise o kişiye ait diğer siteleri de ince eleyip sık dokuyarak değerlendirmeye alır.

Ülke TLD uzantısı: Üst seviye alan adı alımı (tr, ru, ro) o ülkede yükselmeye yardımcı olur. Fakat başka ülkelerde yükselmelerini engeller.

Sayfa Düzeyi Faktörleri

Title Tag’deki Anahtar Kelimeler: Title tag bir web sitesinin ikinci en önemli kısmıdır ve aynı zamanda site içi SEO’da önemli yere sahip.

Title Tag’in Anahtar Kelime ile Başlaması: Title tagların anahtar kelime ile başlaması, anahtar kelimenin ortada veya sonda olmasından daha çok öneme sahip.

Description Tag’deki Anahtar Kelime: Diğer önemli bir faktördür, günümüzde olmazsa olmazlardan değil ama önemini hala korumaktadır.

H1 Tag’deki Anahtar Kelimeler: H1 tagları ikinci site başlıklarıdır ve bu araştırma sonuçlarına göre Google’a olumlu sinyaller gönderir.

Çok Sık Kullanan Anahtar Kelimelerin Bulunması: Diğer anahtar kelimelerden ziyade fazla kullanılan anahtar kelimelerin sayfalarda yer alması alaka ile ilgili sinyaller verir.

İçerik Hacmi: İçeriğin uzun olması diğer kısa içeriklere göre her zaman daha büyük avantajı bulunuyor.

Anahtar Kelime Yoğunluğu: Eskisi kadar önemi olmasa da hala azda olsa etkisini sürdürüyor.

İçerikte Yer Alan LSI Anahtar Kelimeler : LSI anahtar kelimeleri arama motorlarının bir den fazla anlam taşıyan anahtar kelimeler de sayfanın bulunmalarını sağlarlar.

Başlıktaki LSI Anahtar Kelimeler ve Açıklama Tagları: LSI içeriklerde kullanılan anahtar kelimeler Google’ın eş anlamlı kelimeler arasından bağlantı kurmalarına yardımcı olurlar. Bu tür içerikler de olumlu sinyaller verirler.

HTML ile Sayfa’nın Yüklenme Hızı: Google ve Bing sayfa yüklenme hızını sıralama faktörü olarak kullanırlar. Arama motorları örümcekleri sayfa kodları ve dosya ebatlarını değerlendirmeye alırlar. Hızlı yüklenen sayfalara değer verir ve ziyaretçilerin site içerisinde rahat dolaştığı ve sitenin dolaşıma uygun olduğu yönünde sinyal alır.

Tekrarlanan İçerik: Belirli bir içeriğin bir kısmı değiştirilmiş olsa bile negatif yönde arama motorlarını etkilerler.

Rel = Canonical: Doğru kullanıldığı zaman, Google’ı sayfada tekrarlanan içerik olmadığına dair ikna edebilir.

Görsel Optimizasyonu: Sayfa’da görsel kullanımı arama motorlarına olumlu yansıyan faktörlerdendir. Resimlerde dosya adı, başlık ve açıklama mutlaka olmalı.

Multimedya: İçeriklerin yalızca yazılardan oluşması yerine video, resim, müzik indirme butonları gibi çeşitli süslemelerle zenginleştirilmiş sayfaların avantajı bulunuyor.

İçerik Güncelleme Sıklığı: Google Caffeine sürekli güncellenen sitelerle alakalı sonuçları arama motorlarında günceller. Bununla birlikte güncelleme yapılan tarihi de yine yapılan sıralama da gösterir.

İçerik Güncelleme Hacmi: İçeriği güncelleme ve değiştirme de önemli bir faktördür. İçeriğin bir kısmını veya tamamını değiştirmek sırlamada önemlidir.

Sayfanın Tarihsel Olarak Güncellenmesi: Sayfa ne kadar aralıklarla güncellenmekte? Haftalık mı, aylık mı, yıllık mı? Sayfanın güncelleme sıklığı da arama motorları algoritmalarının önem verdiği güncel faktörlerden birisidir.

Anahtar Kelime’nin Önemi: Anahtar kelimenin içeriğin ilk 100 kelimesinde yer alması alaka ile ilgili olarak, arama motorları algoritmalarına önemli bir sinyal verir.

H2, H3 Taglardaki Anahtar Kelimeler: SEOMoz’s panel panelin de kabul ettiği gibi H2 ve H3 etiketlerinde görünen anahtar kelimelerde zayıfta olsa arama motorlarına olumlu sinyal verir.

Outbound Link Kalitesi: Bir çok SEO uzmanı otoriter sitelere verilen linklerin sitenize olumlu katkı sağlayacağını söylemektedir.

İmla Kurallarına Uyma: Dilbilgisi ve İmla kuralları algoritmalar için önemli faktöreler arasında yer almaktadır.

Otoriter İçerik: Eğer indexlenmiş bir siteden içerik alınır veya kopyalanırsa arama motorları buna değer vermez, ancak kaynak artık yayından kalkmış ise yeni bir içerik gibi değerlendirilir.

Dışarı Verilen Backlink Sayısı: Dışarıya çok fazla verilen DoFollow backlink PageRank kaybına neden olur.

Site İçi Linkler: Farklı sayfalara yönlendirilen yani site içerisinde farklı sayfalara verilen linkler o sayfaların alaka ve önemine vurgu yapar.

Kaliteli Sayfalardan Alınan Internal Linkler: Otoriter sayfalardan alınan internal linkler PR değeri düşük olan sayfalara ciddi anlamda katkıda bulunur.

Kırık Linkler: Çok fazla kırık link bulunan site, arama motorlarına artık terkedildiği veya ilgilenilmediği izlenimi verir.

Okuma Seviyesi: Google web sayfalarının okunma seviyesini hesaba katıyor.

Affiliate Linkler: Affiliate linkler aslında Google sıralamanıza pek zarar vermezler ama eğer bunlar çok fazla kullanıyor ise, o zaman sitenizi daha dikkatli inceler bunu da sitenizin gerçekten “affiliate site” olup olmadığını belirler.

HTML hataları ve W3C validator: Web sitenizde çok fazla HTML hatası olması Arama motorlarının sitenizi kalitesiz bir site olarak algılamasına neden olur. Ayrıca buna bağlı olarak birçok SEO uzmanı, WC3 validation hatalarının arama motorlarına aynı şekilde sitenin kalitesinin zayıf olduğuna dair sinyaller verir.

URL Uzunluğu: Uzun domain isimleri arama motorlarındaki sıralamayı olumsuz yönde etkiliyor.

URL Yapısı: URL yapısı arama motorları için önemli SEO faktörlerindendir. Tarih, kategori, etiket gibi uzun URL yapısı yerine başlık kullanılmalı.

Sayfa Kategorisi: Kategoriler sayfa ile alakalı sinyal verdiği için önemlidir. Kategoriyle ilgili bir sayfa sitenin genel anlamda konusunun anlaşılması açısından arama motorlarına olumlu anlamda sinyal verir.

URL Dizini: Kategori’de ki URL Google tarafından taranır ve web sitesinin ne ile alakalı olduğuna dair tematik yardım sağlar.

Referanslar ve Kaynaklar: Araştırma çalışmalarındaki gibi kaynak ve referansları belirtmek yüksek kaliteli içerik oluşturulduğu yönünde arama motorlarına sinyal verir.

Çember, Disk ve Numaralı Listeler: Numaralanmış listeler kullanıcılara daha kullanışlı sayfalar anlamına geliyor.

Site Haritasındaki Öncelik: sitemap.xml doyasında oluşturulan öncelik sıralamayı etkiler.

Çok Fazla Dış Link Verilmesi: Google Rehber kalite yönergelerinde konuyla ilgili olarak şunu der: “ Bazı sayfalar bir çok bağlantıya yol veririr, bu yol ise kullanıcıyı Asıl Konudan uzaklaştırır’’.

Site yaşı: Her ne kadar Google güncel ve özgün içeriğe değer verse de bazı durumlarda Google eski siteleri üst sıralarda tutar.

Kullanıcı Dostu Tasarım: Google Rehber kalite yönergeleri bu konuyla ilgili olarak şöyle der:
“ Sitenin yüksek kalitedeki tasarımı kullanıcının ana konuya en kısa şekilde ulaşmasını sağlar’’.

Faydalı İçerik: Google kaliteli ve kullanıcıya faydalı içerik ile diğer içerikleri bir birinden ayırt edebilir.

Site Düzeyi Faktörleri

Kaliteli ve Güncel İçerik: Google yaptığı açıklamada kendilerinin sürekli olarak güncellenen ve her zaman faydalı içerikler üreten siteler aradıklarını belirtti.

Bize Ulaşın Sayfası: Konuyla ilgili olarak Google Rehber kalite yönergeleri “yeterince ulaşım bilgisi olan sayfalara önem verilir”. Eğer whois bilgileriyle sayfadaki adres bilgileri aynı ise bu ekstra önem arz eder.

Domain TrustRank Değeri: Trust derecesi sitenin güven puanıdır. Bu değeri yüksek olan sitelerden backlink edinin. Bir site ne kadar yüzsek backlink almış ise o kadar kendi güvenilirliğine katkıda bulunur.

Site Yapısı: Sitenin yapısı Google’ın siteyi daha rahat ve hızlı indexlemesi açısından önemlidir.

Site Güncellemeleri: Sitenin ne kadar zaman aralıklarıyla güncellendiği ve özelliklede içeriğin siteye ne zaman girildiği site-wide güncelliği açısından çok önemli bir faktördür.

Sayfa Sayısı: Çok fazla sayfanın olması kalitesiz siteye işarettir. Bunun dışında büyük siteler bu şekilde affiliate sitelerden ayrılırlar.

Site Haritası: Site haritası arama motorları için eskiden beri önemli bir faktördür. Sitenin indexlenmesine yardımcı olur.

Site Uptime: Sürekli server kopuklukları veya bakımı ile birlikte server sorunları sıralamaları ciddi anlamda problemdir.

Server Lokasyonu: Sunucu konumu, sitenizin farklı coğrafi bölgelerde yapılan aramalara göre sonuçlar etkilenir.

SSL Sertifikası: Google SSL sertifikasına önem vermektedir. SSL sertifikalı sitelere öncelik verileceği bizzat Google tarafından duyuruldu.

Hizmet Şartları ve Gizlilik Sayfaları: Bu iki sayfa yardımı ile Google söz konusu sitenin internette güvenilir olduğuna karar vermektedir.

Site’de İçerik Tekrarı: İçerik, sayfa ve meta tekrarı sıralamaları ciddi anlamda etkiler. Spam yaptığınız düşünülür.

Breadcrumb Navigasyon: Bu işlem kullanıcı ve arama motorları için sitede dolaşmayı kolaylaştırırken, aynı şekilde kullanıcıların sitenin nerde olduğunu göstermesine yardımcı olur.

Breadcrumb Navigasyon

Mobil Optimizasyon: Google geçtiğimiz günlerde Mobil aramayı masaüstü aramaya göre ön plana çıkartacağını duyurdu.

YouTube: Youtube videoları SERP ( Search Engine Results Page), arama motoru sonuç sayfalarına ciddi anlamda katkı sağlamaktadır.

Site Kullanışlı Olması: Site kullanıcıların istedikleri bilgilere erişim noktasında kolaylık sağlaması gerekir.

Google Analytics ve Google Webmaster Araçları Kullanımı: Bazı SEO uzmanları bu uygulamaların kullanımının sitenin indexlenmesine yardımcı olduğunu söylüyorlar. Bunun yanında, bu uygulamaların kullanımı bir bakıma Google çalışmanız anlamına geliyor.

Backlink Faktörleri

Link Alınan Sitelerin Domain Yaşı: Eski bir siteden link almak yeni bir siteden almaktan daha iyidir.

Benzer Domainlerden Backlinkler: Alakalı sitelerden alınan backlink’ler almak Google Algoritması için olumlu yönde diğerlerine göre daha önemlidir.

Farklı C-Class IP’lerden Link Almak: Class-C IP lerden link almak siteye önemli katkı sağlar.

Alt Etiket (Görseller İçin): Alt etiket anchor tekstin görsel versiyonudur.

Otoriter Domain: Arama motorları edu.tr, bel.tr, org.tr, pol.tr, gov.tr gibi özel domainleri ayırt eder ve buralardan gelen linkleri otoriter olarak kabul eder.

Link Alınan Domain Otoritesi: Link alınan domain’in otoritesi linkin öneminden ayrılabilir. (Bir çok SEO uzmanı bunun aynı şey olduğunu düşünür)

Rakip Sitelerden Link Alımı: Aynı SERP sahip sitelerden alınan linkler diğer alakasız sitelerden alınan linklerden çok daha önemlidir.

Sosyal Paylaşım: Sosyal paylaşım sitelerindeki linkler sitenin link değerine ciddi anlamda katkı sağlarlar.

Anasayfadan Alınan Linkler: İçeriği örtüşen sitelerin anasayfalarından alınan linkler sıralamaya direkt etki eder.

Nofollow Linkler: SEO uzmanlarının en çok tartıştığı başlıklardan birisi. Google’s official word bu konu hakkında şunu söylüyor: “Genelde onları takip etmeyiz.”

Link Türleri’nin Çeşitliliği: Doğal olmayan yollardan alınan çok fazla sayıdaki linkler ( Profil, Blog Yorumu, form gibi) Arama Motorlarına sitenin spam yaptığına dair sinyaller verir.

Sponsor Linkler: Özellikle konusu aynı olan sitelerden alınan sponsor linkler link kalitesini artırır.

Metin Linkleri: Web sitelerinde yayınlanan içeriklerin içerisinde yer alan linkler diğer link çeşitlerinden çok daha etkilidirler. En iyi içerik link alım yolu şüphesiz Konuk Yazar olunarak alınan linkledir. Zahmetli ama bir o kadar da etkilidirler.

Sayfaya Aşırı 301 Yönlendirmeri: 301 yöntemi ile aşırı şekilde yönlendirilen linkler siteye zarar verir.

Anchor Text Link: Google tarafından belirtildiği gibi Algoritma öncelikle, anchorlar sayfanın kendisinden daha fazla sayfa hakkında bilgi verir.

Site İçi Anchor Text Link: Site içi anchor text linki de alaka açsısından önemlidir ve Site İçi SEO Çalışmasının önemli bir parçasıdır.

Link Başlığı Özelliği: Link başlığı yani linkin üzerinde dolaştığınızda görünen metin yine olumlu sinyal verir.

Ülke TLD’leri: Belirli bir ülkeden lokasyonlu sitelerden link almak diğer ülkelere ait sitelerden almak, bulunduğunuz ülkede sitenin yükselmesine yardımcı olacaktır.

Link’in Verideki Konumu: Linlerin içeriğin ilk 100 cümlesinde geçmesi önemlidir. Bu şekilde konumlandırılan linkler diğer link çeşitlerine göre daha etkilidir.

ink’in Sayfadaki Konumu: Bağlantının sayfanın neresinde olduğu önemlidir. Sayfa içeriğine eklenen bir bağlantı, footer veya sidebar’a eklenmiş bir bağlantıdan çok daha etkilidir.

Alakalı Domain Bağlantıları: Birbirine yakın veya tam alakalı nichelerden alınan linkler, içerik olarak alakası olmayan sitelerden daha değerli ve önemlidirler. Bu yüzden etkili bir seo stratejisi alakalı link alımına odaklanmıştır.

Sayfa Alaka Düzeyi: The Hilltop Algoritması içerik konusu olarak birbirine çok yakın olan sayfalardan alınan linkler hiç alakası olamayan sayfalardan alınan linklerden çok daha etkili ve önemlidirler.

Bağlantı Etrafında Metin: Google bir web sitesinde link olsun yada olmasın site hakkında yapılan olumlu veya olumsuz yorumları değerlendirir. Fakat pozitif anlamda yapılan yorumlarda link bulunması iyi bir etki yaratabilir.

Başlıkta Anahtar Kelimeler: Google sayfada bulunan anahtar kelimelerin sayfa başlığında da yer almasına farklı bir değer verir.

Pozitif Bağlantı Hızı: Pozitif bağlantı hızını sağlayabilen siteler genel de SERP noktasında patlama yaşarlar.

Negatif Bağlantı Hızı: Negatif bağlantı hızının siteye olumsuz yönde etkisi vardır, sitenin Google sıralamasını olumsuz yönde etkilerken popülaritesini düşürür.

“Hub” Sayfalardan alınan linkler: Aaron Wall yüksek değerdeki ( Hub) kaynaklardan link almanın siteye özel bir değer kattığını belirtmiştir.

Otoriter Sitelerden Alınan Linkler: Otoriter olarak değerlendirilen bir siteden alınan link sıradan bir kaynaktan alınan linkten çok daha etkili ve faydalıdır.

Wikipedia Kaynağından Alınan Linkler: Her ne kadar bu kaynaklardan alınan linkler NoFollow olsa da buradan alınan linkler sitenizin otorite ve tust değerini arttırır.

Birliktelik: Sitenize ait linkin etrafında bulunan kelimelerden yola çıkarak Google sitenizin ne ile alakalı olduğunu tahmin eder.

Sayfadaki Link Çıkışı Sayısı: PageRank sınırlıdır. Bir saydan bir link çıkışı yüzlerce link çıkışından daha önemlidir. Yüzlerce link çıkışı, sayfa’nın PR değerine olumsuz yönde etkiler.

Forum Profile Linkleri: Spam artık endüstriyel seviyede olduğu için Google Forum Profillerden alınan backlinklere yaptırım uyguluyor.

Backlink Yaşı: Google patent’e göre eski yıllanmış linkler yeni linklerden çok daha fazla etkiye sahiptirler.

Gerçek Sitelerden ve sahte Bloglardan Link Alımı: Blog ağlarının artmasıyla birlikte Google gerçek sitelerden alınan linklere daha fazla değer vermektedir. Çünkü gerçek sitelerden alınan backlinkler daha güvenilir olmakla birlikte Google’yi yanıltacak sinyaller vermemektedirler. Böylece Google, giderek sayıları artan WordPress, Bloger v.s blog sitelerinden kısa sürede çok fazla açılan bloglardan alınan linklerin önemini azaltmaktadır.

Doğal Link Profili: Doğal link profiline sahip bir web sitesi Arama Motorları sıralamasında üst sıralarda yer alır ve daha hızlı indexlenir.

Karşılıklı Linkler: Google’s Link Schemes Link değişiminden kaçınılması gerektiğini belirtir.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik Linkleri: Google site sahibi tarafından oluşturulan linkleri tespit edebilir.

301’den Gelen Linkler: 301 linkler her ne kadar direkt linkler kadar etkili olmasa da önemi bulunuyor.

Schema.org Microformatlar: Bu uygulamayı kullanan siteler belki kullanmayan sitelerden daha üst sırala çıkmayı başarabilirler. Bu uygulama direkt olarak SERP CTR etkenini ciddi anlamda destekler.

Linkin bulunduğu içeriğin kelime sayısı: 1000 karakterlik kelimeden oluşan bir içerikten alınan backlink 40-50 karakterden oluşan bir içerikten alınan linkten önemlidir.

Link Alınan İçeriğin Kalitesi: İçerisinde multimedya barındıran kaliteli bir içerikten alınan link, zayıf içerikten alınan bir linkten çok daha kalitelidir.

Yüksek Kelimelere Yapılan Organik Tıklama Oranı: Organik Tıklama Oranı fazla olan belirli anahtar kelimelerde SERP patlaması yapabilirler.

Bütün Anahtar Kelimeler İçin Organik Tıklama Oranı: Sayfa veye Web sitesinin anahtar kelimelerine organik tıklama oranı kullanıcı etkileşimine dair sinyaller oluşturur.

Hemen Çıkma Oranı: SEO uzmanlarının hepsinin mutabık olmadığı bir konu, siteden hemen çıkma oranının siteye olumlu veya olumsuz anlamda etki edip etmediği tartışmalı bir konudur. Fakat Google siteden kısa sürede çıkış yapılmasını kalitesiz içerik olarak algılayabilir.

Doğrudan Trafik: Google arama motoru Google Chrome Bilgi Bankasını Kullandığı artık doğrulamış durumda. Bu bilgi bankasını kullanarak Google kullanıcıların sıklıkla siteyi ziyaret edip etmediğini belirleyebiliyor. Çok fazla doğrudan trafik alan web siteleri, trafiği çok daha az olan sitelerden kalitelidirler.

Geri Dönüşüm: Google kullanıcıların web sitesine veya sayfaya tekrar geri dönüş yapıp yapmadıklarını test eder. Geri dönüşü çok fazla olan sitelere Google tarafından sıralamalarda üstlere taşınır.

Chrome Bookmark: Biz biliyoruz ki, Google Chrome’un kullanıcı eğilimlerini değerlendirmektedir. Chrome Yer iminde bulunan siteler Google gözünde değerli sayılabilir.

Google Toolbar Verileri: Search Engine Watch dan Danny Goodwin’un raporuna göre değerlendirme sinyali olarak Google araç çubuğu verilerini kullanır. Fakat kötü niyetli kullanım ve spam odaklı araç çubuklarının verilerinin sağladığı sonuçlar hala tartışmaya açık.

Yorum Sayısı: Sayfanın çok fazla yorum alması, kullanıcı etkileşimi noktasında kalite olarak algı yaratır.

Bekleme Süresi: Google, kullanıcıların sitede bekleme süresine ciddi anlamda önem verir. Kullanıcıların sayfada ne kadar kaldığını, ne zaman geldiklerini v.s bütün işlemler önem verir. Kullanıcıların sayfada uzun süre kalması arama motorları tarafından kaliteli ve faydalı içerik ve dolayısı ile site olarak algılar.

Özel Algoritma Kuralları

Güncellik: Belirli Aramalarda Google kesinlikle yeni sayfaları üst sıralarda göstermez.

Kullanıcı Tarama Geçmişi: Google’a giriş yaparak ziyaret edilen siteler aramalarda SERP faktörünü olumlu yönde etkiler.

Kullanıcı Arama Geçmişi: Arama zinciri daha sonra yapılacak aramalara etki eder. Örnek verecek olursak ‘‘SEO’’ diye arama yaptınız ve daha sonra da ‘‘SeondeX’’ diye aradınız, büyük bir ihtimalle bu durumda Google daha sonra SEO kelimesinde yapılan aramalarda SeondeX’is arama sonucu sayfalarında üst sıralarda tutacaktır.

Coğrafi Hedefleme: Google yerel IP ve ülke özgü alan adlarını arama sonuçlarında öncelik verir.

Güvenli Arama: İllegal ve xyz sitelere Google sıralamalarda yer vermez.

Google+ Çemberi: Google, Google Plus Çevresine ekli Yazar ve sitelere arama sonuçlarında daha fazla değer verir

DMCA Şikayetleri: Google DMCA şikayetleri alan sitelerin değerini düşürür.

Domain Çeşitliliği: “Büyük Güncelleme” olarak adlandırıldı her arama sonucuna sayfasına daha fazla domain ekledi.

Ticari Aramalar: Google bazen ticari aramalarda farklı sonuçlar verebilir.

Yerel Aramalar: Google Arama sonuçlarında Google+ veya Google Haritaya eklenmiş site listeleyebilir.

Google Haber Kutusu: Bazı anahtar kelimeler Google Haber Kutusunu tetikler.

Büyük Marka Tercihi: Vince Güncellemesi ile birlikte, Google kısa kelimelerde büyük markaları üst sıralarda sıralar.

Alışveriş Sonuçları: Bazen Google arama sonuçlarında Google Alışverişi arama sonucu sayfalarında gösterilir.

Görsel Arama Sonuçları: Google Görsel Arama için Google arama sonuçlarında görsellerle alakalı sayfaları sıralar.

Yeni Anahtar Kelimelerde Tek Domain: Yeni bir anahtar kelime veya domain ile alakalı yapılan aramalarda arama sonucu sayfalarında sadece bir tane domain gösterilebilir.

Sosyal Faktörler

Tweet Sayısı: Twitter sayfalarında paylaşılan linkler Google sıralamasına etki eder.

Otoriter Twitter Hesapları: Otoriter Twitter hesaplarında paylaşılan sayfa linkleri arama motorlarında olumlu yönde sinyaller verir.

Facebook Beğeni Sayısı: Her ne kadar Google, Facebook hesaplarının çoğunu görmese de büyük bir ihtimalle Facebook sayfalarında alınan beğeniler Google sıralamasında etkili rol oynamaktadır.

Facebook Paylaşımları: Facebook paylaşımları çünkü, bu paylaşımlar backlinklere yakın sayılırlar. Facebook paylaşımları Facebook beğenilerinden çok daha fazla katkı sağlar.

Otoriter facebook Kullanıcı Hesapları: Twitter’da olduğı gibi Facebook’ta da otoriter hesaplardan alınan linkler ciddi katkı sağlarlar.

Pinterest Pinleri: Pinterest çok popüler olan bir sosyal paylaşım ağı olduğu gibi paylaşımlar gösterime açıktır. Bu yüzden hiç şüphesiz Google Pinterest den gelen sosyal sinyallere değer verir.

Oylama ve Sosyal paylaşım Siteleri: Reddit, Stumbleupon ve Digg gibi sitelerden gelen sinyalleri Google’ın değerlendirmeye alır.

Otoriter Google+ Kullanıcı Hesapları: Twitter ve Facebook’ta olduğu gibi, otoriter bir +1′s hesabından alınan link çok önemli.

Google+ Yazar Onayı: Arama sonuçları içerisinde onaylanmış profillerden paylaşılan bilgiler onaylanmamış profillerden paylaşılan bilgilerden daha üst sıralarda listeleneceklerdir.

Sosyal Sinyal Alakası: Google paylaşım yapılan hesapta paylaşılan bilgi ile bağlantı arasındaki alakayı incelemektedir.

Sitenin Sosyal Sinyal Seviyesi: Site-wide sosyal sinyaller sitenin otoritesini arttırır bu yolla ayrıca bütün sayfaların ziyaret seviyesi de artabilir.

Site İçi Spam Faktörleri

Panda Cezası: İçeriği kalitesiz olan siteler (özellikle içerik dosyaları) panda cezasına maruz kaldıktan sonra değerlerini yitirirler.

Kötü Komşulara Link Vermek: Yasak içerik, art niyetli ve para tuzağı içerikli sitelere link vermek sitenin sıralamasını olumsuz yönde etkiler.

Yönlendirme: Özellikle sinsi yönlendirmeler asla ama asla yapılmaması gerekir. Eğer bunu yaptığınız tespit edilirse ceza almakla kalmazsınız aynı zamanda siteniz indexlenmez.

Popups veya Zoraki Reklamalar: Google Rater Guidelines Document açık bir şekilde bu tür sitelerin kalitesiz olduğunu belirtmiştir.

Sitenin Aşırı Optimize Edilmesi: Genelde olması gerekenden fazla anahtar kelimelerle bu yapılır, kaçınılması gereken bir işlem.

Aşırı Sayfa Optimizasyonu: Bir çok kişi Panda’dan çok Penguenin bu tür sayfaları hedef aldığını söylemekte, yine olması gerekenden fazla anahtar kelime kullanımından kaçınılmalı.

Above the Fold Reklamları: “Page Layout Algoritması” bu tür siteleri cezalandırmaktadır.

Affiliate Linkleri Gizlemek: Affiliate linkleri gizlemek ceza alma sebebidir.

Affiliate Siteler: Google’ın Affiliate siteleri hiçbir zaman desteklemeyeceği aşikar. Bir çok kişi Google’ın bu tür siteleri ve onlarla iş yapanları daha sıkı mercek altına alacağını zaten söylüyor.

Otomatik Üretilen İçerik: Google otomatik üretilen içerikleri pek sevmez. Eğer Google, yazılımlar aracılığı ile sitenin içerik oluşturduğundan şüphelenirse site caza alır ve indexlenmez.

IP Adresinin Spam Olarak İşaretlenmesi: Eğer server IP adresi spam olarak işaretlenmiş ise, O server’da bulunan bütün sitelerde bundan etkilenirler.

Meta Tag Spamı: Bazen bilinçsiz olarak yapılan bir şeydir. Özellikle bloglarda eklentiler kullananlar bu noktada mağdur olmuşlardır. Bilinçli yapanlar ise zaten tespit edildiklerinde cezalandırılırlar.

Site Dışı Spam Faktörleri

Doğal Olmayan Link Akışı: Ansızın ve doğal olmayan şekilde çok fazla link alımı.

Penuen Cezası: Google Penguin tarafından ceza alan sitelerde ziyaretçi sayısında büyük düşüş olur.

Yüksek ve Düşük kaliteli Profil Linkler: Özellikle Black Hat SEO yöntemleriyle alınan aşırı profil backlinkler sitenin sapam yaptığına dair sinyaller verir.

Alakalı Domainlerden Alınan Bağlantılar: Ünlü analiz sitesi MicroSiteMasters doğal olmayan yollardan aşırı şekilde alınan linkler Penguin’i harekete geçirir.

Aynı Class C IP’den Link Alımları: Yüksek miktarda aynı Class IP den alınan linkler blog network habercisidir.

Hack Linkler: Alınmaması konusunda yorum bile yapmaya gerek yok.

Google Sandbox: Özellikle yeni sitelerin kısa sürede çok fazla backlink almaya çalışmaları sonucu takıldıkları engel Google Sandbox engelidir. Google Sendbox bu siteleri arama sonuçları sıralamalarında düşürür.

Disavow Aracı: Disavow Aracı’nı bu tür cezalarla karşı karşıya kaldığınızda yada rakiplerinizin spamlarına maruz kaldığınızda kullanabilirsiniz.

Yeniden Değerlendirme Talebi: Başarılı bir yeniden değerlendirme talebi alınan cezalardan kurtarabilir.