Google’de İlk 10’da Olursanız Tıklanma Oranları Ne Olur

Google’de İlk 10’da Olursanız Tıklanma Oranları Ne Olur

Google’de ilk sayfada olursanız web sitenize ne kadar kişi gelir? Google ilk 10 istatistiklerini sizler için yayınlıyoruz. Ancak burada dikkat emeniz gereken bazı püf noktalar var. Çünkü Google çıktığı ilk yıllarda arama sonuçlarını düz metinler şeklinde yayınlıyordu. Şimdi ise Video, önizleme resmi, puanlama sonuçları, reklamlar gibi daha zengin görsellerle karşımızda yer alıyor. Önceleri birinci sırada olmak demek arama sonuçlarında pastanın büyük bir bölümünü kapmak demek oluyordu. Fakat şimdilerde 4. Sırada bile olmak birinci sırada olmaktan daha iyi olabilir. Bu nasıl oluyor diye düşünebilirsiniz. Şimdi alttaki görseller üzerinden incelememizi yapmaya devam edelim.

Google İlk 10 İstatistikleri


Bu grafik 35 yaş ve üstü kadınların yüz bakımı yapan kliniklerle ilgili aramalarının sonuçlarını göstermektedir. Görüldüğü gibi en çok tıklamayı %64’lük oranla reklamlar almış, reklamlara göz attığımızda ön izleme resmi ve derecelendirme dikkat çekiyor. İkinci sırada ise %35 ile yine ön izleme resmi olan arama sonucu tercih edilmiş, burada esas dikkat çekilmek istenen nokta ise C ve D seçenekleridir. Görüldüğü gibi C seçeneği üst sırada olmasına rağmen bir altta yer alan D seçeneği daha fazla tercih edilmiş. Hatta 5. Sırada yer alan E seçeneği bile C’den daha fazla dikkat çekerek tıklama almayı başarmış.

Bu görselde ise 20-65 yaşları arasındaki erkeklerin macera tatilleri kelimesinde yaptıkları aramaların sonucunda %46 gibi büyük bir oranla 5. sıradaki E seçeneğinin tercih edildiğini görüyorsunuz.

Özet: Her iki istatistik sonuçları gösteriyor ki diğerlerinden farklı olmak ziyaretçilerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Özellikle ön izleme resmine sahip arama sonuçları trafiğin büyük bir bölümünü üzerine çekiyor. Size düşen arama sonuçlarınızı en başta görsellerle zenginleştirmek.