intranet Nedir? Ne işe Yarar?

intranet Nedir? Ne işe Yarar?

İntranet terimi ile internet terimi birbirine çok karıştırılan terimlerdir. İntranet TCP/IP tabanlı olup belirli bir kuruluş içerisindeki cihazları LAN, WAN ağları ile birbirine bağlayan bir ağdır. Kurum içerisinde kurulmuş bir ağdır. Bu ağda iseniz internet olmadan ağdaki diğer bilgisayarlar ile iletişime geçebilir ve veri alışverişinde bulunabilirsiniz. Intraneti genel olarak şirketler kullanmaktadır. Burada amaç kurum içerisinde bilgi paylaşımı yapabilmek ve

Intranet ağlarda HTTP, FTP gibi bir çok protokol çalıştırılabiliyor. Bununla birlikte bazı güvenlik önlemleri alındıktan sonra Internet erişimi de sağlanmaktadır. Böylece her iki yönde de veri alışverişi sağlanabiliyor. Intraneti kısaca özetleyecek olursak İnternet teknolojisinin şirket içerisinde kullanılmasıdır.

İntranet ağı sayesinde güvenlik, muhasebe, insan kaynakları, üretim otomasyon yazılımlarını çalıştırmanıza imkan verir. intranet ile kurumlar çalışanlar arası sosyalleşmeyi, birbirleri arasındaki kesintisiz bilgi paylaşımını ve iş birliğinin yanı sıra uzaktan erişim sağlayarak işlerin yolunda gidip gitmediğini kontrol edebilmelerini hedefliyor. İntranet sayesinde çeşitli veri tabanlarını tutmak, belge dağıtımı yapmak gibi işlemleri yapabilirsiniz.

İntranet dağıtık bilişim stratejilerini desteklediği gibi sistem kendisin denetler. Çalışma grupları, Belge paylaşımı, Oryantasyon, Çalışma grupları, Tedarik ve dağıtım ilişkileri, Alış-veriş, Destek, Ortak iş programlama gibi amaçlar için İntranet kullanılır.