Online İçerik Yönetim Sistemleri (CMS) Nedir

Online İçerik Yönetim Sistemleri (CMS) Nedir

CMS sistemleri, en çok kullanılan CMS sistemleri hangileridir? PHP tabanlı ve açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemlerinin önde gelenlerinden WordPress, Drupal ve Joomla, kaliteli bir site hazırlamak için gereken süreyi dakikalara indiriyor. Eskiden bir web sitesi tasarlamak çok kolay değildi. Elde Frontpage ve Photoshop gibi kaliteli programlar olsa da, sitenin içeriği kadar önem taşıyan tasarımını hazırlamak saatler sürer ve sitenin sık güncellenmesi gerektiği durumlarda günlerle geceler birbirine karışırdı.

İnternetin gelişimi ve özellikle de açık kaynağa sahip PHP’nin web uygulamalarının demirbaşı olması herkesin işini büyük ölçüde rahatlattı. Forumlarla başlayan PHP’ye yönelik akım, içerik yönetimi ve blog’lara da hakim oldu. Sonuç düşünülenden daha da başarılı oldu; hazır bir tasarıma sahip sitelere adanmış kaliteli içerikler oluştu. İnternetteki bilgi ağı her geçen gün büyüyor ve bu sınırsız ağdaki kullanıcılar sahip olduklarını daha fazla paylaşmak istiyor. Böyle bir durumda da hala görevini eksiksiz yerine getiren forumların yanına içerik yönetim sistemleri gibi ekler yapmak gerekiyor. WordPress, Joomla ve Drupal adındaki PHP tabanlı üç popüler içerik yönetim sistemi yaygın olarak kullanılıyor.

Kurumsal içerik yönetim sistemleri

WordPress bireysel siteler oluşturmakta kullanılıyor. Ancak içerik yönetim sistemleri farklı ihtiyaç gruplarına yönelik (bireysel, şirket, dernek gibi) seçeneklerle kullanıcılara sunacağınız tasarımın ve içeriğin tamamen size özgü olmasını sağlıyorlar. Sahip olduğunuz küçük veya orta ölçekli işletmenin referansları olan raporları, belgeleri ve resimleri kategoriler altında potansiyel müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. Kurumsal çözümler için kullanabileceğiniz birçok içerik yönetim sistemi bulunmaktadır.