Site Hangi Dille Yazılmış Nasıl Öğreniriz

Site Hangi Dille Yazılmış Nasıl Öğreniriz

Web sitesi hangi dille Yazılmış? Girdiğiniz bir İnternet sitesi hangi dili kullanıyor diye merak ediyorsanız anlatacağımız yöntemler ile öğrenebilirsiniz. İnternet sitelerinin büyük çoğunluğu hazır scriptlerden oluşmaktadır. Bunların kod sayfalarına bakarak da anlamak mümkün, ancak bir çok kullanıcı için bu oldukça zor gelebilir. Uzun bir süre scriptleri incelemediyseniz anlayamamnız normaldir. Örneğin bir CMS sisteminde uzmanlaştığınızda sitenin menüsünden tasarımından hangi CMS sistemine ait olduğu anlaşılabilmektedir. Bunun yanı sıra kaynak kodlara bakmakta bir diğer yöntemdir.

Makalede Neler Var?

Kaynak Kodlara Nasıl Bakılır

Web sitenizi tarayıcınız ile açtığınızda boş bir alanda sağ tık yapıyorsunuz ve açılan menüden Sayfa Kaynağını Görüntüle sekmesine tıklıyorsunuz. Karşınıza kodların olduğu bir ekran çıkacaktır. Bu bölüme bakarak kodlama hakkında fikir edinebilirsiniz. Ancak burası size örneğin web site PHP ile kodlanmışsa PHP kodlarını göstermez.

Örneğin;

<?php echo “Merhaba”; ?>

Şeklindeki çıktıyı şu şekilde görebilirsiniz:

Merhaba

Eğer bu kısım size karmaşık geldiyse https://w3techs.com/sites web adresini kullanabilirsiniz. Web site sizlere istediğiniz bir sitenin Content Management System (İçerik yönetim sistemi), Server-side Programming Language (Sunucu Tarafı Programlama Dili), Web Servers, Web Panel, Operating System (İşletim Sistemi) gibi daha pek çok bilgiyi getiriyor.

Whatruns Eklentisi İle Kodlama Dilini Öğrenme

Bir web sitesinde kodlama dilinin yanı sıra, nelerin çalıştığınıda keşfedebilirsiniz. Whatruns Bir düğmeye tıklayarak herhangi bir web sitesinde kullanılan teknolojileri tanımlamanıza yardımcı olan ücretsiz bir tarayıcı eklentisidir. Google Chrome ve Mozilla Firefox internet tarayıcılarında kullanabilirsiniz. WhatRuns, bir web sitesine güç veren hemen hemen her şeyi gösterir. Web uygulamaları, barındırıldıkları CDN, ziyaretçilerini nasıl takip ettikleri, WordPress eklentileri, yazı tipleri gibi pek çok bilgiyi sizlere. döker. indirmek için Web adresini ziyaret edebilirsiniz: https://www.whatruns.com/downloads/