WordPress Admin Kullanıcı Adını Değiştirme

WordPress Admin Kullanıcı Adını Değiştirme

WordPress Web sitenizin admin şifresini değiştirebiliyorsunuz ancak kullanıcı adını değiştirmenize izin vermiyor. İlk oluşturulan yönetici hesabı kullanıcı adınız güvenlik nedeni ile değiştirilemez. WordPress sizden böyle yapmak yerine yeni bir kullanıcı oluşturmanızı istiyor. Böylece kullanıcı adını belirleyebiliyorsunuz. Ancak gerek güvenlik gerekse yayınladığınız makalelerin o hesapta kalması nedeni ile kullanıcı adı değiştirme ihtiyacı doğuyor. Bir çok kullanıcı herhangi bir isim vermek yerine admin olarak kullanıyor. Bunu bilen saldırganlarda kullanıcı adı ile uğraşmadan direk şifrenize yönelik saldırılarda bulunuyorlar. WordPress yönetici hesabını yeniden adlandırmaya izin vermiyor ancak veritabanını kullanarak bu sorunu çözebiliyorsunuz.

PhpMyAdmin ile WordPress Yönetici Hesabını Yeniden Adlandırma

WordPress’inizin yüklü olduğu hosting’e giriş yapıp panelinize ulaşın. phpMyAdmin’e ulaşın. Bu kısmı tarif etmiyoruz çünkü her hosting firmasında farklılık gösteriyor. Kullandığınız panele göre yeri değişiyor. Cpanel veya Pleskpanel kullanmanız önemli değil phpMyAdmin’i bir yerlerde göreceksiniz.

WordPress tabanlı sitenizin kullandığı veritabanını seçiyorsunuz ve ardından Yapı sekmesine tıklayın. Çıkan listeden wp_users tablosuna tıklayın.

wp_users tablosu açıldığında karşınızda kayıtlı olan tüm kullanıcılar listelenecektir. Kullanıcı adını değiştirmek istediğiniz kullanıcının yanında bulunan Düzenle butonuna tıklıyorsunuz.

Kullanıcı adını değiştirmek için user_login satırındaki Değer bölümüne istediğiniz kullanıcı adını girin. Daha sonra alt bölümde yer alan Git butonuna tıklayınız.

WordPress kullanıcı adını unutmanız halinde yada güvenlik nedeni ile değiştirmek istediğinizde veritabanı üzerinden nasıl değişiklik yapabileceğinizi anlattık, takıldığınız noktaları yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.