WordPress Anket, Quiz ve Soru Cevap Eklentisi

WordPress Anket, Quiz ve Soru Cevap Eklentisi

Son zamanlarda artan soru cevaplar, quizler (test) ve anketler çok popüler hale geldi. Özellikle sosyal medyada başlayan bu akım daha sonraları viral sitelere kadar pek çok alana sıçradı. WordPress tabanlı bir web siteye sahipseniz bu eklentiler sayesinde kendi testleriniz, soru cevaplarınızı ve anketlerinizi oluşturabileceksiniz. Oluşturduğunuz içerikleri ister bir yazının içerisine ekleyebilir, isterseniz sayfanızın içerisine yerleştirebilirsiniz. Tanıtacağımız iki eklentide duyarlı tasarıma sahip olduğu için tasarımda herhangi bir problem yaşamayacaksınız. Testler için HD Quiz eklentisini, anket için Poll Responsive eklentisini kullanacağız. Her iki eklentinin ücretli ve ücretsiz iki sürümü de bulunuyor. Ancak ücretsiz sürümler fazlasıyla yetecek özelliklere sahip.

Makalede Neler Var?

HD Quiz ile Test Hazırlama

HD Quiz, sınırsız sayıda test oluşturmak ve bunları herhangi bir sayfaya veya gönderiye yerleştirmek için geliştirilmiş ücretsiz bir eklentidir. Kullanması çok kolay, güçlü profesyonel testler – sınavlar oluşturmak için mükemmel. Sınırsız miktarda quiz, Mobil uyumlu (duyarlı tasarım), dokunmaya duyarlı (her seçenek kodlanmış ve dokunmatik cihazlarda seçim yapmayı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır), her soru kendi görsel özelliklerine sahip olabilir. Her soru kendi araç ipucuna sahip olabilir. Sınav tamamlandığında soru altında görüntülenecek her soru için küçük bir kayıt ekleme yeteneği. Facebook ve Twitterda paylaşma imkanı.

HD Quiz Nasıl Yüklenir

Eklentiyi kurup aktif hale getirmek oldukça kolay, Eklentiyi kurmak için ilk önce Admin paneline giriş yapıyorsunuz. Sol menüden Eklentiler sekmesi altında bulunan Yeni Ekle linkine tıklıyorsunuz. Eklentilerde Ara kısmına gelerek eklentinin adını HD Quiz yazıyorsunuz. Çıkan listeden eklentinin yanında bulunan Hemen Yükle linkine tıklayarak eklentiyi kuruyorsunuz. Eklenti yüklendikten sonra eklentiyi aktif hale getirmek için Etkinleştir linkine tıklayarak eklentiyi çalıştırıyorsunuz. Manuel olarak kurmak istiyorsanız https://wordpress.org/plugins/hd-quiz/ adresinden indirebilirsiniz.

HD Quiz Nasıl Kullanılır

Elentiyi yüklediğinizde admin panelinde HD Quiz sekmesini göreceksiniz. Sekmeye tıklayın ve açılan pencereden Add New Question düğmesine tıklayın ve Quiz oluşturmaya başlayın.

Quizinizin ayarlar sayfası karşınıza çıkacaktır. Bu bölümden başlık testinizin cevabı ve hangi cevabın doğru olduğunu işaretlemelisiniz. Daha sonra tıpkı yazı yayımlar gibi quiziniz için bir quiz adı belirlemeli Add A New Quiz linkine tıklamalısınız. Oluşturduğunuz kategoriye kaç tane soru eklemek isterseniz bu bölümü seçerek ekleme yapacaksınız. Tool tip text ilgili soru için ipucu ekranıdır. Sorularınızın köşesinde soru işareti çıkar. Bu soru işaretine tıkladığınızda ipucunuz görünür. Text that appears if answer was wrong ise soruya yanlış cevap verilirse gösterilecek metindir.

Quizzes sekmesinden oluşturduğunuz Quizi düzenleyebilirsiniz. Bunun için oluşturduğunuz Quizin üzerine gelip Düzenle linkine tıklayın. Açılan sayfada Quiz pass percentage (Sınavı Geçme Yüzdesi), Quiz pass text (Başarılı Olursa Gösterilecek Metin), Quiz fail text (Başarısız Olursa Gösterilecek Metin) bölümlerini düzenleyin. Yine Quizzes bölümünden ilgili quiz için oluşturulan Shortcode kodunu alabilirsiniz. Bu kodu görünmesini istediğiniz yere kopyala-yapıştır yaparak quizinizi gösterebilirsiniz. About / Options sekmesinden ise testinizde oluşan butonları Türkçeleştirebilirsiniz.

 

Responsive Poll İle Duyarlı Anket Hazırlama

Bu eklenti ile WordPress sitenizde anket oluşturabilirsiniz. Web sitenizde çok güzel ve kullanımı kolay anketler koymak için birçok güçlü özelliğe sahip. Anketi oluşturabilir / düzenleyebilir, rengi ve görünümü değiştirebilirsiniz. Web sitenizde basit, kolay ama çok profesyonel anketler oluşturmak istiyorsanız eklenti aradığınız şeyi size sunuyor. Eklenti ile resimli ve videolu anketler oluşturabiliyorsunuz.

Responsive Poll Nasıl Yüklenir

Eklentiyi kurup aktif hale getirmek oldukça kolay, Eklentiyi kurmak için ilk önce Admin paneline giriş yapıyorsunuz. Sol menüden Eklentiler sekmesi altında bulunan Yeni Ekle linkine tıklıyorsunuz. Eklentilerde Ara kısmına gelerek eklentinin adını Responsive Poll yazıyorsunuz. Çıkan listeden eklentinin yanında bulunan Hemen Yükle linkine tıklayarak eklentiyi kuruyorsunuz. Eklenti yüklendikten sonra eklentiyi aktif hale getirmek için Etkinleştir linkine tıklayarak eklentiyi çalıştırıyorsunuz. Manuel olarak kurmak istiyorsanız https://wordpress.org/plugins/poll-wp/ adresinden indirebilirsiniz.

Responsive Poll Nasıl Kullanılır

Eklentiyi aktif ettikten sonra admin paneline Poll Options sekmesi geliyor. Tıklayın ve açılan sayfadan Create Poll butonuna tıklayın. Anket oluşturma sayfası karşınıza çıkacak, Question bölümüne anket sorunuzu seçin, Theme bölümünden anketin nasıl görünmesini istiyorsanız tasarımınıza göre seçim yapın, bu temalar düzenlenebiliyor o nedenle endişe yapmanıza gerek yok, resimli veya videolu seçenekler yine burada yer alıyor. Answer bölümünden cevabı yazıp Save Answer butonuna tıklayın. Ne kadar cevap eklemek isterseniz o kadar cevap yazıp Save Answer butonuna tıklamanız yeterli. Bu şekilde istediğiniz kadar cevap ekleyebilirsiniz. Shortcode ve Templete Include bölümünden PHP kodunuzu alabilirsiniz.

Yine Poll Options sekmesi altında yer alan Themes sekmesinden seçmiş olduğunuz temayı düzenleyebilirsiniz. Özellikle Vote ve Resullts yazılarını bu bölümden Türkçeleştirebilir ve tasarımın renklerini tasarımınıza uygun biçimde renklendirebilirsiniz.