WordPress En İyi URL Yapısı Kalıcı Bağlantı Ayarları

WordPress En İyi URL Yapısı Kalıcı Bağlantı Ayarları

WordPress SEO dostu URL yapısı yapma, WordPress kalıcı bağlantı yarları nasıl olmalıdır? WordPress tabanlı bir web site kurduğunuz zaman sitenin URL yapısı çok kullanışlı bir şekilde karşımıza çıkmaz. Ancak WordPress kullanıcılara bu bölümü düzenleyebilmeleri için yetki vermiş, üstelik admin panelinden rahatlıkla düzenleme yapabiliyorsunuz. Gerek arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek için gerekse ziyaretçilerinize kolaylık sağlaması açısından bu bölümün düzeltilmesi gerekiyor. Kalıcı bağlantılar bölümünde hazır ayarlar yer alıyor. Bunlar arasında Düz, Gün ve isim, Ay ve isim, Sayısal, Yazı ismi, Özel Yapı şeklindedir.

Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Olmalı

Google arama motoruna göre URL yapısı çok uzun olmamalı ve önem sırasına göre sıralanmalıdır. Özel Yapı bölümüne geldiğinizde sizi şu satırlar karşılar.

/%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/

Burada sıralama yıl, ay, gün ve içerik başlığınız şeklinde sıralanmıştır. Kalıcı Bağlantılar bölümünde Düz seçili olarak gelir burada site URL’niz şu şekilde gözkür.

https://www.dijitalteknoloji.net/?p=123

Bu URL yapısı gerek arama motorları için olsun gerekse ziyaretçiler için olsun hiçbir anlam ifade etmez. Bu yapıyı daha anlamlı hale getirip arama motorlarındaki görünürlüğünüzü artıracağız.

Admin Paneli – Ayarlar – Kalıcı Bağlantılar sekmesine tıklayın. Daha sonra açılan pencereden Özel Yapı seçeneğine tıklayınız.

Özel Yapı için tavsiye edilen iki seçenek bulunuyor. Bunlardan biri %postname%.html şeklindedir. Sayfanız direk olarak başlıklara göre URL yapısı şekillenir. Diğer yapı ise /%category%/%postname%.html şeklindedir. Bu şekilde önce yazının dahil olduğu kategori sonra ise yazı başlığı görünür. Eklemek istediğiniz farklı bir yapı varsa aşağıdakileri / simgesi gelecek şekilde ekleyebilirsiniz.

%year% – Gönderi yılı dört rakam çeklinde, örneğin 2018
%monthnum% – Yazınızın yayımladığı ayı gösterir.
%day% – Yazınızın yayımladığı günü gösterir.
%hour% – Yazınızın yayımlandığı saati gösterir.
%minute% –Yazınızın yayımlandığı dakikayı gösterir.
%second% – Yazınızın yayımlandığı saniyeyi gösterir.
%postname% – Yazınızın başlığını gösterir.
%post_id% – Yazınızın ID no gösterir.
%category% – Yazınızın dahil olduğu kategoriyi gösterir.
%author% – Yazının yazarını gösterir.