WordPress için Excel Tablosu Oluşturma

WordPress için Excel Tablosu Oluşturma

WordPress tabanlı web sitenizde Excel tabloları oluşturabilir hatta bilgisayarınızdaki veya telefonunuzdaki Excel çalışmalarını web sitenize aktarabilirsiniz. WordPress kendi bünyesinde tablolara dair hiçbir çalışması yok, HTML kodlarla tablolar eklenebiliyor ancak günümüz tasarımlarını düşündüğünüzde bu çok yetersiz kalıyor. Aynı zamanda Microsoft Excel desteği de yok bunun için eklenti kullanmanız gerekiyor. Size bu makalemizde TablePress adlı eklentiyi tanıtacağız. Bu eklenti sayesinde kod yazmanıza gerek kalmadan yazılarınıza ve sayfalarınıza güzel ve zengin özellikli tablolar ekleyebileceksiniz.

Makalede Neler Var?

TablePress Tablo Ekleme Eklentisi

TablePress, nitelikli tabloları kolayca oluşturmanızı ve yönetmenizi sağlayan ücretsiz bir eklentidir. Oluşturulacak olan kısa kod ile tabloları sayfalara veya metin widget’larına yerleştirebilirsiniz. Tablo verileri, elektronik tablo benzeri bir arayüzde düzenlenebilir, böylece kodlama gerekmez. Tablolar, her türlü veriyi, hatta değerlendirilecek formülleri içerebilir. Ek bir JavaScript kitaplığı, site ziyaretçileri için sıralama, sayfalama, filtreleme ve daha fazlası gibi özellikler ekler. Tablolar Excel, CSV, HTML ve JSON dosyalarına içe / dışa aktarılabilir.

TablePress Eklentisini Yükleme ve Aktif Etme

TablePress eklentisini web sitenize kolayca yükleyip aktif hale getirebilirsiniz. Eklentiyi kurmak için ilk önce Admin paneline giriş yapıyorsunuz. Sol menüden Eklentiler sekmesi altında bulunan Yeni Ekle linkine tıklıyorsunuz. Eklentilerde Ara kısmına gelerek eklentinin adını TablePress yazıyorsunuz. Çıkan listeden eklentinin yanında bulunan Hemen Yükle linkine tıklayarak eklentiyi kuruyorsunuz. Eklenti yüklendikten sonra eklentiyi aktif hale getirmek için Etkinleştir linkine tıklayarak eklentiyi çalıştırıyorsunuz. Manuel olarak kurmak istiyorsanız https://tr.wordpress.org/plugins/tablepress/ adresinden indirebilirsiniz.

TablePress Nasıl Kullanılır

TablePress eklentisi yönetim panelinizde yer alır. Burada TablePress sekmesi altında Yeni Tablo Ekle, Bir Tablo İçe Aktar, Bir Tablo Dışa Aktar seçenekleri gelir. Eklentinin güzel yanı bilgisayarınızdaki CSV, HTML, JSON, XLS, XLSX formatındaki dosyaları siteye kolayca aktarabiliyorsunuz.

TablePress ile Kolay Tablo Oluşturma

WordPress admin panelinizde menünüze gelen TablePress sekmesi altında yer alan Yeni Tablo Ekle bağlantısına tıklayın. Bu sayfa eklentinin kontrol merkezidir. Tablo oluşturma, düzenleme ve silme işlemlerini bu sayfa üzerinden yapacaksınız. Bu ekrandan Tablo Adı, Açıklama, Satır Sayısı ve Sütun Sayısı bulunuyor. Bu verileri isteğinize göre belirledikten sonra Tablo Ekle butonuna tıklamanız yeterlidir.

Bir sonraki ekranda oluşturmuş olduğunuz tablonuza bilgi girişi yapabileceğiniz alanları göreceksiniz. Ekran içerisinde tablonuzu yazı veya sayfalarınıza ekleyebilmeniz için gerekli kısa kodda bu bölümde yer alır. Yine bu bölümde tablo içersin de bilgi girişi yapabileceğiniz kutucukları doldurmanız gerekir.

Bizim yaptığımız örnekte [table id=1 /] şeklinde bir kısa kod oluştu. Sizde de benzer bir kod oluşacaktır. Bu kodu yazı veya sayfa içeriğinin metin bölümüne yapıştırmanız gerekiyor.

Bilgisayardaki Excel Çalışmasını WordPress’e Aktarma

WordPress admin paneline giriş yapın TablePress -> Bir Tablo İçe Aktar sekmesine tıklayın. Bu ekran isterseniz CSV, HTML, JSON, XLS, XLSX formatında çalışma tablolarınızı yükleyebilirsiniz. Dosya Yükleme bölümünden Dosya Seç butonuna tıklayıp ilgili dosyayı seçin. İçe Aktarma Biçimi bölümünden yükleyeceğiniz dosyanın formatını seçin, biz bu örnekte Microsoft Excel aktardığımız için XLSX seçtik, eğer dosya yeni ise Ekle, Değiştir veya İlave et? Bölümünde bir değişiklik yapmıyoruz ve Al butonuna tıklıyoruz.

Aktarma işlemi bittiğinde otomatik olarak ilgili tablonun Kısa kodunu alabileceğiniz hatta içeriğini düzenleyebileceğiniz sayfaya yönlendirileceksiniz.