WordPress ile Zamanlanmış Yazı Yayımlama

WordPress ile Zamanlanmış Yazı Yayımlama

WordPress ile yazığınız yazıyı ileri bir tarihte veya saatte yayınlama imkanına sahipsiniz. WordPress yazı yayım tarihini istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Yazınızı istediğiniz ay, istediğiniz gün istediğiniz saatte yayınlayabilirsiniz. Elinizdeki makaleyi ileri bir tarihte yayımlamak istediğinizde bunun için ekstra bir program veya eklenti kullanmanıza gerek yok, WordPress kendi bünyesinde bu özelliği barındırıyor. Bu makalemizde WordPress’in bu özelliğini neden kullanmamız gerektiğini ve nasıl kullanabileceğinizi adım adım anlatacağız.

Makalede Neler Var?

Yeni Yazılar Neden Zamanlanmalı

Google arama motoru için web sitenizin hangi sıklıkla güncellendiği oldukça önemlidir. Bu nedenle arama motorlarının örümcekleri sitenizi belli aralıklarla ziyaret eder. Botlar sitenize her geldiğinde eli boş dönerse bir zaman sonra bu rutin sizin için dezavantaja dönüşür. İşte bu durumdan kurtulmak için WordPress’in zamanlama özelliğini kullanabilirsiniz. Örneğin elinizde 5 tane makale varsa bu kaleyi aynı anda peş peşe yayınlamak yerine gün içerisine belli saatlere yayın, bu sayede siteniz gün içersin de sürekli olarak güncellenmiş olacak ve bu sıralamanıza da etki ettiği gibi takipçilerinizde web sitenizi ziyaret ettikçe yeni makalelerle karşılaşacaktır. Bu da ziyaretçilerinizin ara ara sitenizi ziyaret etmesini sağlayacaktır.

Yazı Yayım Tarihi Nasıl Ayarlanır

Öncelikle wordpress admin panelinize giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra Yazılar sekmesi altında yer alan Yeni Ekle linkine tıklayınız. Yayımla bölümünde Hemen yayımla kısmında Düzenle linkini göreceksiniz. Buna tıkladığınızda menü aşağıya doğru genişleyecektir.

Aşağıya doğru genişleyen menüde Tarih ve Saat ayarlama kutucuklarını göreceksiniz. Yazıyı yayımlamak istediğiniz tarih ve saati ayarlayın Tamam butonuna tıklayın.

Son olarak Yayımla olan buton artık Zamanla şeklinde değişecektir. Zamanla butonuna tıkladığınızda artık makaleniz istediğiniz tarih ve saatte yayımlanacaktır.