WordPress Joomla Drupal Hangisini Kullanmalı

WordPress Joomla Drupal Hangisini Kullanmalı

CMS (Content Management System) yani içerik yönetim sistemi adı verilen CMS web dünyasına bambaşka bir anlayış getirdi. Günümüzde bir çok web sitesi hazır CMS sistemlerle kuruluyor ve bu sistemleri sizde hiç kod bilmeden uygulayabilirsiniz. Web sitelerinde onlarca CMS arasından size en iyi şekilde randıman verecek CMS hangisi işte bu soruya cevap arayacağız.

Ülkemizde en fazla kullanılan CMS çeşitleri olan WordPress, Joomla ve Drupal sizlere yüzeysel olarak anlatmaya çalışacağız. Ülkemizde en fazla kullanılan WordPress ile başlayalım…

WordPress

WordPress, yeni başlayan kullanıcılar için biçilmiş kaftan desek yanlış olmaz CMS kullanıcıları için oldukça güzel bir uygulamadır. WordPress kullanıcısı oldukça fazla olduğundan istediğiniz türden temayı ücretsiz bulabilirsiniz. WordPress eklentiler ekleyerek bambaşka bir görünüme kavuşturabilir istediğiniz özelliği kazandırabilirsiniz. Özellikle doğru temayı ve doğru eklentileri bir araya getirdiğinizde doğru SEO(Arama Motoru Optimizasyonu) yaptığınız zaman WordPress sisteminiz ile istediğiniz kadar ziyaretçi çekebilirsiniz.

WordPress kullanıcısı oldukça fazla olduğundan tema ve eklenti bulmakta zorluk çekmeyeceksiniz karşılaştığınız sorunlara yardım edebilecek birilerine ulaşmanız çok kolay olacaktır. wordpress kaynak tüketimi açısından oldukça bonkör davranır yani hosting için ayırdığınız bütçeyi hit arttıkça bütçeyide arttırmanız gerekir.(Not: kaynak tüketimi değer iki CMS göre yapılmıştır)

Joomla

Joomla ile ticari sitelerden kişisel bloglara kişisel sitelerden haber sitelerine kadar her şeyi yapmanız mümkün wordpress ile kıyasladığımızda kullanımı daha zordur. Joomla, Bileşenler, Modüller ve Joomla Botlar ile oluşmaktadır.

Web alemine yeni dalan birisinin doğrudan joomla ile uğraşması doğru olmaz öncelikle joomla için ön bilgi edinilmeli video, pdf gibi kaynaklardan yararlandıktan sonra joomla’ya başlayabilirsiniz.

Joomla ülkemizde hatırı sayılır kullanıcıya sahip yaşadığınız sorunlarda rahatça yardım alabilirsiniz. sistem kaynağı tüketimi açısından wordpress’den daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Drupal

Drupal, kullanması çok daha zordur. Tanıttığımız CMS’ler içerisinde kullanıcıları en çok drupal zorlayacaktır diyebiliriz. Drupal ile tek kullanıcılı kişisel sitelerden, çok kullanıcılı topluluk sitelerine kadar her türlü siteyi kolayca yapabilirsiniz. Güçlü tema özellikleri sayesinde sitenizin istediğiniz her köşesini kendi sevdiğiniz şekilde kişiselleştirebilirsiniz.

Drupal, kullanmak diğer CMS’lere göre daha esnektir istediğiniz tüm şeyleri yapmanıza izin verir drupal ile ilgili internette bir çok doküman bulabilirsiniz. Yeni başlayan birine tavsiye etmeyiz ancak daha önceden diğer CMS’lerle tecrübe edinmiş kişiler tercih etmelidir. Sistem kaynaklarını tüketimi açısından diğer CMS’lere göre çok daha iyidir.

www.Dijitalteknoloji.Net olarak elimizden geldiğince CMS’lere değindik CMS seçmeden önce ne yapmak istediğinizi iyi belirlemelisiniz. CMS’leri kendi içinde kıyaslamak doğru olmaz burada sizin ihtiyacınızı belirledikten sonra bunu en iyi neticeyi hangi CMS ile alacağınız olmalıdır. Ne sitesi, Ne kadar trafik, Hedefim Ne gibi sorularınıza cevap verebilecek CMS tercih etmelisiniz.