WordPress Resimler Nasıl Sıkıştırılır

WordPress Resimler Nasıl Sıkıştırılır

WordPress toplu resim optimize eklentisi, WordPress resim sıkıştırma eklentisi, Resimleri manuel optimize etme işlemi. Bir web sitesinin hızını en çok etkileyen faktörlerden biri javascript kodları diğeri de resimlerdir. (CSS stil dosyasını da unutmayalım tabi ki) Büyük boyutlu ve siteniz için optimize edilmemiş resimler sitenizin geç yüklenmesine neden olur. WordPress site kullananlar için hem manuel yöntemi hemde bu işi otomatik halleden Plugin önerisinde bulunacağız. Eğer bir WordPress kullanıcısı değilseniz manuel yöntemi kullanabilirsiniz.

Manuel Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır

Web Sitesine Yüklenecek Resimler Nasıl Optimize Edilir

Web sitesine yükleyeceğiniz resmin evvela boyutunu belirlemelisiniz. Sitenize gelecek olan ziyaretçi resmi hangi boyutta görecekse resimde o boyutta olmalıdır. Örneğin elinizde 1024 x 600px boyutlarında bir fotoğraf var alanınız ise bundan çok daha küçük o zaman resmi 512 x 300px yapıp resmin boyutunu küçültmelisiniz. Bu sayede resmin daha hızlı yüklenmesini sağlamış olacaksınız. Bunun için yaygın olarak kullanılan ve işini iyi yapan Photoshop programını kullanacağız. Üst menüden Image – Image Size sekmesine tıklıyorsunuz. CTRL + ALT + i kısayol tuşlarını da kullanabilirsiniz. Açılan Sayfadan Width bölümünden genişliği Height bölümünden de yüksekliğini ayarlayabilirsiniz.

Bir sonraki adım ise kayıt etme işlemidir. Bunun için File – Save for Web sekmesine tıklıyorsunuz. Açılan menüden Qualitiy bölümünü istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Save butonuna tıklayıp kayıt ediniz. Bu yolla resmin boyutunu 1MB seviyesinden 100KB seviyesine kadar indirebiliyorsunuz. Bu şekilde yapmanız halinde resim kalitesi bozulacaktır. Ancak görüntüyü bozmadan ziyaretçileri rahatsız etmeyecek şekilde uygulamanız helinde siteniz için büyük avantaj elde edeceksiniz.

WordPress Toplu Resim Optimize Etme Eklentisi

WordPress için toplu resim optimizasyon eklentisi olan EWWW Image Optimizer ile yazılarınıza yüklediğiniz resimleri toplu olarak kolayca optimize edebilirsiniz. Eklentinin sizin için pek çok avantajı olacaktır. Sayfalarınız olduğundan çok daha hızlı yüklenecek, Bant trafiğiniz tükenmeyecek ve Hızdan dolayı ziyaretçileriniz menün kalacaktır. Kimse yavaş açılan bir siteyi beğenmez. Hatta bu size ziyaretçi kaybına da neden olur.

İlk olarak EWWW Image Optimizer adlı eklentiyi sitenize yükleyip aktif ediniz. Daha sonra Yönetici Panelinden “Ortam” sekmesine tıklayın, menü genişlediğinde “Bulk Optimize” sekmesini göreceksiniz. Optime edilmemiş olan resimleri tarayıp bulmak için “Import Image” butonuna tıklayın, tarama işlemi bittikten sonra ne kadar resim bulunduğu gösterilecektir.

Start optimizing” butonuna tıkladığınız zaman bulunan tüm resimler otomatik olarak sıkıştırılacaktır.
Eklentinin resim optimize etme işlemi bu şekilde yapılıyor. Daha pek çok ayarı bulunuyor. Eğer ayarlarda bir değişiklik yapmazsanız resimlerin görüntü çözünürlüğü bozulmaz. Bundan sonrası size kalıyor.