WordPress Sıralamadan Düşmeden Domain Değiştirme

WordPress Sıralamadan Düşmeden Domain Değiştirme

WordPress sitenizin hosting ve domain değiştirmeniz halinde alacağınız bazı tedbirler ile SEO kaybına uğramdan yeni domaininize ve sunucunuza geçebilirsiniz. Bir çok webmasterın başını ağrıtan sorunlardan biri sıralamadan düşme sorunudur. Bu makalemizde bu problemden en az zayiatı alarak çıkmanızı sağlamaktır. Olası bir domain değişikliğinde siteniz arama motorlarındaki sıralamasından düşer ve geri yerine gelmesi vakit alır. Bu durum geçiş yapan her web site için geçerlidir. Web siteniz bir süre dalgalanmalar yaşar. Bu normaldir, çünkü arama motoru tarafından yapılan indexlerinizin eskisi silinip yerine yenisinin gelmesi zamanla gerçekleşir.

Sıralama Kaybetmeden Domain Değiştirme

Web sitenizin SEO’sunu etkilemeden eski domain adresinizi yeni domain adresinize yönlendireceğiz.

Full Site Yedeği Alma

Web site yedeğinizi almanız şart, olası bir hata veya dosya kaybında yedekleriniz sizi kurtaracaktır. Bu bölümde konumuzun sapmaması için nasıl yedekleme yapacağınızı anlatmayacağız. Yalnız şu hususu belirtelim elinizde FTP yedekleri ve SQL yani veritabanı yedekleriniz olsun.

301 Yönlendirmesi İle Eski Siteyi Yönlendirme

301 yönlendirmesi şu şekilde çalışır; Arama motorları sitenizin eski bir URL adresine gittiğinde, ilgili URL adresi yaptığınız yönlendirme ile otomatik olarak yeni URL adresine atanır. 301 yönlendirmesi yapmak için çeşitli eklentilerde bulunuyor. Ancak biz .htaccess dosyasını düzenleyerek bu işlemi gerçekleştireceğiz. FTP adresinize bağlanın ve ana dizininizde yer alan .htaccess dosyanızın en üst bölümüne aşağıdaki kodları ekleyin. Eğer .htaccess dosyanız yok ise bir oluşturun ve aşağıdaki kodları ekleyin.

#Options +FollowSymLinks
RewriteEngine on
RewriteRule ^(.*)$ https://www.dijitalteknoloji.net/$1 [R=301,L]

Yukarıdaki kodlardan dijitalteknoloji.net olan kısma siz yeni sitenizin adresini yazacaksınız. Eski sitenizden bir sayfaya ulaşmak istediğinizde yeni sitenizin adresine ulaştığınızı göreceksiniz.

Google Arama Motoruna Yaptığınız Değişikliği Bildirime

Google Search Console hesabınıza giriş yapın. İlgili site https://www.google.com/webmasters yeni sitenizi buraya ekleyin. daha sonra eski sitenin hesabına giriş yapın, giriş yaptıktan sonra sağ üst köşeden Ayarlar butonuna tıkladığınız zaman Adres Değişikliği sekmesini göreceksiniz sekmeye tıkladığınızda Adres Değişikliği sayfasına ulaşacaksınız.

Burada Yeni Site butonunu göreceksiniz yeni sitenizi seçtikten sonra Gönder butonuna tıklamanız yeterlidir. Yine bu bölümden, 301 yönlendirmelerinin düzgün çalışıp çalışmadığını doğrulama, doğrulama yöntemlerinin hâlâ yerinde olup olmadığını kontrol etme gibi özelliklerde yer alıyor.